استارتاپ های خارجی اخبار استارتاپی

اپل وادار به نصب برنامه از خارج اپ استور می‌شود؟

اتحادیه اروپا طرح قانون بازارهای دیجیتال را شروع کرده که برای کنترل شرکت‌های بزرگ فناوری تنظیم شده است. این قانون می‌خواهد پلتفرم‌های بزرگ را به مجبور به اجازه نصب اپلیکیشن از خارج از اپ استور وادار کند.

اتحادیه اروپا از طرحی موسوم به «قانون بازارهای دیجیتال» (DMA) برای کنترل شرکت‌های بزرگ فناوری پرده برداشت. این قانون می‌خواهد پلتفرم‌های بزرگی مثل iOS اپل را به فراهم‌سازی قابلیت نصب اپلیکیشن از خارج از اپ استور وادار کند.

قانون بازارهای دیجیتال که البته هنوز نهایی نشده، با کنترل قدرت غول‌های فناوری که تحت عنوان «دربان» معرفی شده‌اند، به شرکت‌های کوچک شانس رقابت می‌دهد. این قوانین حوزه‌های تبلیغات، پیام‌رسانی و فروشگاه‌های دیجیتالی را مدیریت می‌کند.

اتحادیه اروپا می‌گوید دربان پلتفرمی با حداقل درآمد سالانه 7.5 میلیارد یورو و حداقل 45 میلیون کاربر فعال ماهانه است که خدمات خود را حداقل در سه کشور اروپایی ارائه می‌کند. هر پلتفرمی که تحت پوشش این تعریف قرار بگیرد، باید به کاربران اجازه دهد امکان نصب برنامه از خارج از فروشگاه‌های اپلیکیشن اختصاصی خود را داشته باشند.

سیستم عامل اندروید همین حالا هم امکان سایدلودینگ برنامه‌ها را دارد، اما اپل بر حفظ انحصار نصب اپ‌ها از طریق اپ استور مصر است. این شرکت قبلا در یک پرونده طولانی با اپیک گیمز وارد درگیری شد و در نهایت توانست پیروز خارج شود.

طرح DMA شرکت‌هایی مثل اپل و گوگل را که مالک پلتفرم‌های بزرگ هستند، وادار می‌کند تا امکان استفاده از روش‌های پرداخت جایگزین را فراهم کنند. به‌علاوه، این پلتفرم‌ها دیگر نمی‌توانند بدون دریافت رضایت از کاربر به آن‌ها تبلیغات هدفمند نمایش دهند. در بخش دیگری از این طرح گفته شده که پیام‌رسان‌های بزرگ از جمله واتس‌اپ و iMessage باید با سایر پیام‌رسان‌ها سازگار باشند و قابلیت هم‌کنش‌پذیری را فراهم کنند.

طرح قانون بازارهای دیجیتال شش ماه پس از تایید شدن توسط پارلمان و شورای اروپا اجرایی می‌شود. شرکت‌ها در صورت تخطی از این قانون باید 10 درصد از درآمد سالانه خود را جریمه دهند و در صورت تکرار 20 درصد جریمه بپردازند یا با تعلیق قابلیت خرید شرکت‌های دیگر روبرو شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.