جذب سرمایه فناوری قانون گذاری

10 رگ‌تک موفق دنیا

 در زیر نگاهی انداخته‌ایم به چند شرکت موفق رگ‌تک در دنیا.

  • ComplyAdvantage

این شرکت که سال 2014 تاسیس شده است، امروز حدود 100 مشتری دارد که اطلاعاتی در زمینه خطرات مالی، مانیتورینگ مشتریان، نظارت بر تراکنش‌های مالی، شناسایی رفتارهای مشکوک مالی و … به شرکت‌های طرف قرارداد می‌دهد. شاید آنچه بخشی از حیات این شرکت فناوری مقرراتی را تامین می‌کند، نام‌های بزرگ دنیای فین‌تک باشد که پشت آن نهفته است. افرادی چون مایکل کنت بنیانگذار شرکت انتقال پول azimo و کریس پیلینگ کارآفرین سریالی و موسس بانکداری دیجیتالی Tandem در بریتانیا از حامیان این شرکت هستند. در مارس 2016 این شرکت 8.2 میلیون دلار سرمایه از بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری اروپایی یعنی بالدرتون را به خود جذب کرد و در آن زمان این جمله را منتشر کرد: «برنامه بازی ما در ابتدا رسیدن به بزرگ‌ترین مقیاس در بازار است. ما یک محصول خوب داریم و چیزی نمانده تا آن را شگفت‌انگیز کنیم.»

  •  Qumram

کوامرام روز‌به‌روز شرکت‌های بیشتری در سطح بین‌المللی را به خود جذب می‌کند. این بیزینس رگ‌تک بر حوزه محدودی تمرکز کرده و آن قانونگذاری مربوط به کارمندان شرکت‌هاست. به این ترتیب بخش اعظمی از فعالیت‌های آن نظارت بر رفتار کارکنان و حیطه‌های مقرراتی فعالیت‌های آنهاست. یکی از فعالیت‌های جذاب کوامرام  بررسی رفتار مجازی کارمندان شرکت‌ها در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان چون وی‌چت و واتس‌اپ یا نحوه برخورد و ارتباطات متقابل آنها در شبکه‌های اجتماعی چون لینکداین و اسکایپ است. با استفاده از نرم‌افزار مانیتورینگ کوامرام تصویری از وضعیت رفتاری کارمندان و شیوه‌هایی که شرکت‌ها می‌توانند بر عملکرد آنها نظارت بیشتری داشته باشند یا بیش از یک کارمند 8 ساعته آنها را رصد کنند، به دست می‌آید. پاتریک بارنت، مدیر عامل این شرکت می‌گوید که به‌زودی نسخه موبایلی نرم‌افزار آنها برای شرکت‌های طرف قرارداد بیرون می‌آید و 50 شرکتی که در حال حاضر مشتریان کوامرام هستند، می‌توانند از طریق این نرم‌افزار مستقیما با کارمندان خود در ارتباط باشند. کوامرام به عنوان یکی از شرکت‌های عرصه فناوری نظارتی-مقرراتی شناخته می‌شود که نقش مشاوره‌ای برای کارمندان دارد.

  •  ClauseMatch

یک بنیانگذار شرکت رگ‌تک رقیب می‌گوید «این ایده معرکه است» و به نظر می‌رسد کلوزمچ به‌راستی ایده منحصر‌به‌فردی در زمینه فناوری نظارتی را دنبال می‌کند. در یک کلام این شرکت پلتفرمی برای دسترسی به تمام دیتاهای شرکت مشتری را فراهم می‌کند. نرم‌افزاری که به وسیله آن می‌توان هر زمان فایل‌های کاری را ویرایش کرد و به ایمیل‌ها و اسناد دسترسی داشت. علاوه بر آن، هرگونه اعمال تغییری در هر سند در نرم‌افزار ثبت می‌شود و ردپای هیچ تغییری در اسناد از چشم آن پوشیده نمی‌ماند. این فناوری نظارتی که امروز سرمایه‌گذاران بانکی بیشتر به آن روی آورده‌اند، مورد توجه بانکداران خصوصی اروپایی قرار گرفته و از سال 2014 با کمک شتاب‌دهنده بارکلی کار خود را آغاز کرده است. یکی از مشاوران فین تک به فایننشیال نیوز می‌گوید: «این فناوری در خط مقدم تغییرات نظارتی، سیاستگذاری‌های شرکتی و کنترل کار قرار دارد».

  •  Suade

سوآد مورد تحسین و تمجید کسانی است که پیچیدگی‌های دنیای تکنولوژی را می‌پسندند و از سوی دیگر منتقدانش آن را به خاطر ماهیت رمزآلودش نقد می‌کنند. یکی از شرکای تجاری این شرکت که از حامیان و مشاوران ارشد سوآد در زمینه رگ‌تک است، می‌گوید: «سوآد پتانسیل آن را دارد که کل فرآیند تنظیم مقررات را از انتشار تا اجرا منقلب کند». این شرکت فناوری نظارتی که از سال 2015 توسط دیانا پردس مدیریت می‌شود بر مقررات حسابرسی ناشی از بازل 3 و میفید2 متمرکز شده است و محصولات آن شامل یک پلتفرم تست استرس برای سرمایه‌گذاری و آزمایش‌هایی برای مدیریت نقدینگی است. درباره  سوآد می‌شود که بیشتر شبیه یک بازی فکری روانی برای شرکت‌هاست تا یک تسهیل‌گر نظارتی.

  •  FundApps

این شرکت که در سال 2010 برای کمک به مدیران صندوق‌ها و به منظور بهبود فرآیندهای تطابق قانونی تاسیس شد، امروز مشتریانش طیف گسترده‌ای از جمله مدیران بزرگ‌ترین شرکت‌های دارایی، صندوق‌های بازنشستگی و بانک‌های سرمایه‌گذاری را شامل می‌شوند. با داشتن دو دفتر در لندن و نیویورک، این رگ‌تک مشتریان را با مجموعه‌ای از خدمات گسترده شگفت‌زده می‌کند. خدماتی از جمله یک نرم‌افزار مبتنی بر کلاود که برای کمک به مدیران صندوق‌ها طراحی شده و به آنها این امکان را می‌دهد تا هر لحظه اطمینان حاصل کنند ارزش اوراق بهادار آنها مطابق با رشد روزافزون صنعت‌شان جابه‌جا می‌شود یا نه. سرمایه اولیه این شرکت تنها توسط دو بنیانگذارش اندرو وایت و جیمز کرولی تامین شده است و یکی از مشاوران رگ‌تک درباره آن می‌گوید: «کار آنها بی‌نظیر است و هیچ‌کس باور نمی‌کرد بدون شتاب‌دهنده و سرمایه‌گذار خارجی بتوانند به حیات خود ادامه دهند. تنها عامل زنده ماندن این شرکت، محصول بی‌رقیبش است».

  • Sybenetix

نرم‌افزار دیگری که از لندن شروع به کار کرده و رسالتش نظارت بیشتر بر رفتار کارکنان موسسات مالی و شرکت‌هاست. موسساتی چون صندوق‌های بیمه، بانک‌ها و مدیران دارایی که همواره علاقه‌مندند رفتار حرفه‌ای کارکنان خود را تحلیل کنند، با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانند به طور خودکار معاملات انجام شده توسط کارکنان خود را تجزیه و تحلیل کرده و فعالیت‌های مشکوک و رفتار غیرمعمول را بررسی کنند. شرکت‌های بزرگی چون صندوق Artemis و گروه سرمایه‌گذاری جهانی Henderson از این ابزار برای وظایفی چون ارزیایی عملکرد صندوق، بهبود تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری و شناسایی مسائل مربوط به معامله‌گران داخلی خود استفاده می‌کنند.

  • Onfido

Onfido «موفقیتی روزافزون برای regtech در بریتانیا به همراه آورده است». این جمله را یکی از وکلای خدمات مالی به فایننشیال نیوز می‌گوید. نرم‌افزاری هوشمند در میان استارتاپ‌های فناوری نظارتی که امکان بررسی سوابق مشتریان را به شرکت‌های مالی می‌دهد. به این ترتیب امکان پولشویی و ورود سرمایه‌های غیرقانونی به صندوق‌های مالی به حداقل ممکن می‌رسد و هویت مشتریان برای شرکت‌ها روشن می‌شود. این استارتاپ با 200 هزار دلار کمک مالی از مدرسه کسب‌و‌کار دانشگاه آکسفورد در سال 2012 متولد شد و امروز سرمایه آن در عرصه بین‌المللی به 30 میلیون دلار می‌رسد.

  • Alyne

امنیت اینترنتی یکی از دغدغه‌های بسیاری از شرکت‌های تکنولوژی مالی است که بخش اعظمی از فعالیت‌ها و دیتاهای آنها توسط اینترنت جابه‌جا می‌شوند. هر‌از‌گاهی این شرکت‌ها مورد حملات سایبری قرار گرفته و فعالیت آنها تا مدتی فلج می‌شود. Alyne شرکتی مونیخی است که از سال 2015 آغاز به کار کرده و از اوایل سال جاری میلادی شتاب‌دهنده بارکلی در آن سرمایه‌گذاری کرده است. نرم‌افزار این شرکت به موسسات امکان مدیریت کردن اطلاعات مجازی خود را داده و امنیت داده‌های شرکت را فراهم می‌کند. این برنامه با در اختیار قرار دادن کدهای کنترل اطلاعات به شرکت، امنیت آن را حفظ می‌کند. یکی از مشاوران فین تک می‌گوید: «امنیت یکی از شروط اصلی فعالیت آنلاین شرکت‌هاست و Alyne این شرط را تمام و کمال اجرا می‌کند». هر چند محدودیت کدهای امنیتی در نرم‌افزار هنوز قدرت مانور زیادی به آن نمی‌دهد و این regtech تا‌کنون مورد توجه کسب‌وکارهای کوچک بوده است.

  • Privitar

این نرم‌افزار آمده تا مشتریانش را برای شیوه‌های جدید قوانین و حریم خصوصی اطلاعات در اروپا که تحت عنوان قوانین عمومی مراقبت از داده‌ها شناخته می‌شوند و از می‌2018 اجرایی خواهد شد، آماده کند. این نرم‌افزار که از سال 2015 کارش را آغاز کرده و تاکنون 11 موسسه مالی و بانکی با آن کار می‌کنند، مشتریان را قادر به شناسایی اطلاعات و در نتیجه به اشتراک‌گذاری و تفسیر اطلاعات مطابق با قوانین جدید مراقبت از داده‌ها می‌کند. سال گذشته این نرم‌افزار به عنوان یکی از برترین فین‌تک‌های انگلستان در کمک به بانک‌های کشور شناخته شد.

  •  Digital Reasoning

آخرین نرم‌افزار فناوری نظارتی در فهرست فایننشیال نیوز هم برنامه دیگری است که وظیفه‌اش نظارت بر کارکنان شرکت‌های خدمات مالی است. این نرم‌افزار توسط بانک‌های بزرگی در جهان چون UBS و Goldman Sachs استفاده می‌شود. یکی از قابلیت‌های آن در کنترل کارکنان امکان تشخیص جزئیات گویش‌های انگلیسی و لهجه‌های کارمندان است. شش گویش انگلیسی از جمله انگلیسی آمریکایی، انگلیسی بریتانیایی، اسکاتلندی و آفریقای جنوبی توسط نرم‌افزار قابل شناسایی هستند. همچنین این برنامه می‌تواند با تجزیه و تحلیل میلیون‌ها ایمیل، چت‌ها و مکالمات تلفنی کارمندان در شرکت، رونویسی از فعالیت‌های مشکوک و غیرقانونی تهیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.