بلاک چین چیست؟

0

به قسمت جدید پادکست هفته‌نامه شنبه خوش اومدید. در این قسمت می‌خوایم شما رو با فناوری بلاک چین آشنا کنیم. بلاک چین که این روزا اسمش رو مدام می‌شنویم و تیتر خیلی از خبرهای فناوری مربوط به اون می‌شه از کجا اومده؟ اصلا چه فایده‌ای داره؟ با ما همراه باشید تا به جواب این سوالات برسیم.

بلاک چین چیه؟

ساده‌ترین تعریفی که می‌شه از بلاک چین کرد اینه که سیستمی برای ثبت و نگه‌داری داده‌های جمع‌آوری شده است. معنای بلاک چین که از دو حرف بلاک و چین تشکیل شده، ‌زنجیره بلوکه. دلیل اینکه بهش می‌گن بلاک چین اینه که اطلاعات دیجیتالی یا همون بلا‌ک‌ها رو در یک پایگاه داده همگانی یا چین ذخیره می‌کنه. در حقیقت بلاک‌چین یا زنجیره بلوکی، یه پایگاه داده توزیع شده است که کاربردهای زیادی در زندگی روزمره و مدیریت داره.
بلاک‌چین از روش‌های خاصی در معماری داده‌ها استفاده می‌کنه تا بتونه سوابق تراکنش‌ها رو در زنجیره‌های متصل به هم ذخیره کنه. این تکنولوژی رو بیشتر از همه به خاطر بیت‌کوین می‌شناسن چون اولین بار به ‌خاطر این رمزارز مورد توجه قرار گرفت. در واقع بیت‌کوین اولین محصول ارز رمز بلاک چینه.
بعد از اینکه بیت‌کوین شناخته شد و بلاک چین تونست نگاه‌ها رو به سمت خودش بکشونه؛ کم‌کم شرکت‌ّهای نوپا با تحقیق روی عملکردهای بلاک چین سعی کردن اون رو توسعه بدن. محققان بلاک چین فهمیدند که تکنولوژی بلاک‌چین محدود به ارزهای دیجیتالی نمی‌شه و می‌تونن ازش در صنایع مختلف استفاده کنن.
با این حال هنوز هم معروف‌ترین کاربرد بلاک چین یا همون زنجیره بلوکی، رمز ارز بیت‌کوینه. چون فناوری بلاک چین توانایی ثبت تمامی فعالیت‌های مربوط به ارزهای دیجیتالی رو داره. کشورهای زیادی به دنبال استفاده از بلاک چین برای توسعه دولت هستند که هند یکی از اون‌ّهاست. بسیاری از استارتاپ‌ّهای هندی به بلاک‌چین علاقه‌مند شدند و فعالیت‌ّهای مربوط به بلاک چین رو انجام می‌دن. وزیر اقتصاد هند هم سال ۲۰۱۹ بودجه‌ای رو برای توسعه و استفاده از فن‌آوری بلاک‌چین اختصاص داده. شاید بگید خب چرا صنایع دیگه وارد این حوزه نشدن؟ خیلی از صنایع با بلاک چین کار می‌کنن و تلاششون اینه که از طریق فناوری بلاک چین رشد داشته باشن ولی اقتصاد و استارتاپ‌ّها بیشتر از همه به بلاک چین اهمیت دادند.
صنعت اقتصاد اولین صنعتیه که از تکنولوژی بلاک‌چین برای رسیدن به اهدافش استفاده می‌کنه و صنعت استارتاپ دومین صنعتیه که از بلاک‌چین بهره می‌بره. دلیلش هم اینه که استارتاپ‌ها و بازرگانان از تکنولوژی خلاقانه بلاک‌چین برای ایجاد تجربه بهتر استفاده می‌کنند.
استفاده از بلاک‌چین به خاطر شفافیت و سیستم منحصر به فردش در صنعت استارتاپ منفعت زیادی داره. دسترسی آسان به سرمایه، تایید زنجیره تامین، قراردادهای قانونی تمام اتوماتیک، شفافیت و پاسخگویی،‌همینطور ساده‌سازی فرایند استخدام در بلاک چین، استارتاپ‌ها رو به سمت استفاده ازش هدایت می‌کنه. از این گذشته، استارتاپ‌ها بهترین توسعه‌دهندگان بلاک چین هستند و فقط نقش مصرف‌کننده رو بازی نمی‌کنند. حالا که از مزایای بلاک چین گفتیم بیاید کمی بیشتر درباره‌ هر کدوم از اون‌ّها بدونیم.

چطور بلاک چین باعث دسترسی آسان به سرمایه یا ساده‌سازی فرایند استخدام می‌شه؟

دسترسی آسان به سرمایه از مزایای مهم استفاده از بلاک‌چینه. منابع مالی یکی از موانع بزرگ شرکت‎ها هستند و بیشتر موسسات مالی سنتی از شرکت‌های استارتاپی حمایت نمی‌کنند،از نظر موسسات اعتباری شرکت‌های استارتاپی ثبات ندارند و هر لحظه ممکنه ورشکست بشن. واسه همین، بلاک‌چین کمک بزرگی برای تامین بهتر نیازهای مالی شرکت‌های استارتاپیه. تکنولوژی بلاک‌چین سرمایه شرکت‌ها رو افزایش می‌ده، مهم نیست کجای جهان باشید بلاک‌چین امکان ارسال و دریافت در هر موقعیت جغرافیایی رو داره. استارتاپ‌ها هم از اینکه می‌تونن خیلی ساده به سرمایه دسترسی داشته باشن انگیزه می‌گیرن تا بهتر کارهاشونو انجام بدن. مزیت دیگه بلاک چین برای استارتاپ‌ها تایید زنجیره تامینه. تایید زنجیره تامین برای استارتاپ‌ها اهمیت ویژه‌ای داره و با استفاده از بلاک‌چین می‌تونیم بهش برسیم.بلاک‌چین ابزار قدرتمندی برای مدیریت زنجیره تامینه. از کاربردهای مهم بلاک‌چین تعیین محدوده معاملات و مسیر حرکت کالا است. برای همین هم هست که خیلی از شرکت‌ّها کارهای مربوط به لجستیک خودشون رو با بلاک چین انجام می‌دن. تازه‌ترین نمونه‌اش رو می‌تونیم در فعالیت‌های تسلا موتورز ببینیم. تسلا موتورز که یکی از شرکت‌های شناخته شده در تولید خودروهای برقی و قطعات موردنیاز ترن‌های برقیه؛ به فناوری بلاک چین پناه آورده تا بتونه از طریق این فناوری عملیات‌ ورود و خروج کالا رو ساده‌تر کنه. با تایید زنجیره تامین، شرکت‌ها فرایند انتقال رو به صورت تجارت به تجارت انجام می‌دن و بعد عملیات پرداخت رو اعمال می‌کنند.
بازرگان‌ها هم همیشه دنبال قراردادهای قانونی تمام اتوماتیک بودند و بلاک‌چین این امکان رو براشون فراهم کرده. واقعیت انکارنشدنی اینه که کسب‌وکارها با کمک بلاک‌چین ساده‌تر،سریعتر و امن‌تر شدند. معمولا اسناد و قراردادها فرایند معاملات رو کند می‌کنند. قراردادهای قانونی برای به سرانجام رسیدن و منسجم بودن مسیری طولانی رو طی می‌کنن ولی بلاک‌چین سرعت رسیدگی به داده‌ها رو بالا می‌بره و به طور خودکار فرایند قراردادهای قانونی و اسناد رو انجام می‌ده. قراردادهای هوشمند از ابتدای شروع پروژه اتریوم در سال ۲۰۱۳ تبدیل به عباراتی برجسته شدند. اگرچه پیچیده است، پتانسیل قراردادهای هوشمند فراتر از انتقال روزانه دارایی‌ها است. از آنها می‌توان برای انجام معاملات در زمینه‌های مختلفی مثل بیمه و قراردادهای تأمین اعتبار اجتماعی استفاده کرد.

خیلی از افراد معتقدند که قراردادهای هوشمند در آینده باعث اختلال در مسائل مالی و حقوقی می‌شن. دلیلش هم گرفتن اعتبار بانک‌ها و وکلا است. چون قراردادهای هوشمند ساده و خودکار انجام می‌شن.
مزایای بلاک چین برای شرکت‌ها به همین‌جا ختم نمی‌شه. بلاک‌چین از داده‎های محرمانه محافظت می‌کنه.داده‌هایی که شما در بلاک‌چین ذخیره می‌کنید همیشه امن هستن. چون داده‌هایی که در هر بلوک از بلاک‌چین قرار دارند رمزنگاری و به داده‌های قبلی متصل می‌شن. فرایند حفاظت از داده‌ها در تجارت سنتی، سخت و دردسرسازه، اما با کمک فن‌آوری بلاک‌چین از داده‌های محرمانه شما محافظت می‌شه. باید بدونیم که شفافیت و پاسخگویی از احتیاجات هر کسب‌وکاریه و شرکت‌ها برای اعتمادسازی و جذب مشتری باید عملکردی روشن داشته باشن. اگه شرکت‌ها، فرقی نداره استارتاپی باشن یا غیر استارتاپی،جوابگوی مشتری‌هاشون نباشن، نمی‌تونن مشتری جدیدی رو به مجموعه خودشون اضافه کنن و به احتمال زیاد مشتری‌های قبلی رو هم از دست می‌دن. پس چی کار باید کرد؟ چطور به مشتری‌هامون اطمینان بدیم که کار ما روشن و حساب شده‌است؟ جواب این سوال‌ها ساده است. با بلاک چین.
چون بلاک‌چین فرصت مناسبی برای شرکت‌ها فراهم می‌کنه تا همزمان شفاف و پاسخگو باشند. از آنجایی که یک دفتر کل مشترک و تغییرناپذیر داریم، اطلاعات موجود در آن برای همگان قابل رویت است. از این رو، هرچیزی که بر اساس بلاک‌چین بنا شده، ماهیت شفافی دارد و هرکسی را در این مجموعه مسئول اعمال خود قرار میدهد.بلاک‌چین‌های عمومی تمام بخش‌های صراحت و جوابگویی رو به نمایش می‌ذارن و شفافیت در معاملات رو به وجود میارن. بلاک‌چین‌ داده‌ها رو دسته بندی می‌کنه و جالبه بدونید که برای استفاده از داده‌های بلاک چین به مجوز نیاز دارید. منظور از اینکه می‌گیم برای استفاده از داده‌ّها به مجوز نیازه، رمزهاییه که خود بلاکچین بهمون می‌ده تا هر کسی نتونه از اطلاعات ما استفاده کنه.
یکی دیگه از اتفاقات خوبی که با بلاک‌چین رخ داده، ساده شدن فرایند استخدامه. بلاک چین به استارتاپ‌ها کمک می‌کنه تا کارمندانشون رو راحت‌تر استخدام کنند. فرایند ساده‌سازی استخدام بخش مهمی از مشکلات شرکت‌ها رو برطرف می‌کنه. همونطور که همه ما می‌دونیم نیروی انسانی در هر تجارت روبه رشدی اهمیت حیاتی داره و باید به درستی انتخاب بشه. اگه متقاضیان کار در رزومه خودشون اطلاعات درستی رو نوشته باشن با بهره گیری از بلاک‌چین فرایند استخدام بهتر و سریعتر انجام می‌گیره.استخدام چالشیه که مدیران منابع انسانی مدام باهاش دست و پنجه نرم می‌کنن. اینکه چه کسی بهترین گزینه برای استخدامه و چطور باید سوابق کاری متقاضی‌ها رو بررسی کرد خیلی مهمه. گاهی وقت‌ها مدیران منابع انسانی با شرکت‌هایی تماس میگیرند که افراد جویای کار قبلا در اونجا کار کردن. این فرایند بعضی وقت‌ها خیلی طولانی می‌شه و شرکت‌ها رو کلافه میکنه. اینجاست که فناوری بلاک‌چین خودشو نشون می‌ده. بلاک چین رزومه‌ّهای ارسالی رو بررسی و طبقه‌بندی می‌کنه تا بهترین درخواست کاری افراد رو تایید کنه.
با اینکه درباره مزایای بلاک‌چین کلی حرف زدم باید یادآوری کنم که بلاک چین فایده‌ّهای زیادی داره که هنوز کشف یا استفاده نشدند.
نکته‌ای که ذهن رو درباره بلاک چین مشغول می‌کنه، مسئله امن بودن یا نبودن این فناوریه. طرفداران بلاک‎چین معتقدند این فناوری امنه و مخالفانش نابودی اون رو توسط کامپیوترهای کوانتومی جدید پیش‌بینی می‌کنند؛ با این همه نکته قابل توجه درباره بلاک‏ چین حضورش در صنایع مختلفه. در حال حاضر بلاک ‏چین در هر چیزی از بیمه گرفته تا مهاجرت وجود داره. اینکه فناوری بلاک چین از انحصار جلوگیری می‌کنه برای کسب‌وکارها ارزشمنده.
باید بدونیم که بلاک چین یک سیستم همتا به همتا است که هیچ مرجع مرکزی برای مدیریت جریان داده‌ّها نداره. این امکان وجود داره که یک شبکه بزرگ توزیع‌شده از کاربران مستقل کامپیوتری در چندین مکان مختلف، شبکه رو بسازند. این امکان هم وجود داره که یک فرد با استفاده از بلاک چین برای خودش دفتر دیجیتال درست کنه و اون رو با یه شبکه به اشتراک بگذاره.

 آیا بلاک چین انواع مختلفی داره؟

جوابتون بله است.به طور کلی اگه بخوایم درباره انواع بلاک چین صحبت کنیم به این نتیجه می‌رسیم که سه نوع بلاکچین وجود داره: عمومی، مجاز و خصوصی.
نمونه ساده بلاکچین عمومی بیت‌کوینه. بلاک چین مجاز رو می‌تونیم در پروتکل‌های پرداخت ببینیم و بلاک چین خصوصی عضویت کاملاً کنترل‌شده‌ای داره. با اینکه بلاک چین انواع مختلفی داره اما هر سه اون‌ها از رمزنگاری برای مدیریت شبکه‌هاشون استفاده می‌کنند.
در این صورت هرکسی که در شبکه حضور داره به طور ایمن بدون نیاز به یک مرجع مرکزی برای اجرای قوانین، عملیات مورد نیازش رو انجام می‌ده.
سال‌هاست که ما برای ذخیره سازی و انتقال اطلاعات از دیتابیس‌ها استفاده می‌کنیم. بلاک چین رو هم می‌تونیم یک نوع دیتابیس یا پایگاه داده بدونیم. بلاک چین در واقع پایگاه‌داده اشتراک گذاری شده است. پایگاه داده‌ای که به شما کمک می‌کنه همه کارهاتون رو سریع و آسان انجام دهید. حتما می‌پرسید چطور؟
مطمئنم شما هم درباره رای گیری دیجیتال شنیدید.در دنیای امروز‌، رای گیری روندی خسته کننده داره و مردم برای انتخاب رهبری موقت که چند سال مسئولیت اداره کشور یا بخشی از حکومت رو برعهده داره، مجبورند صف بکشند. چی می‌شد اگه اوضاع تغییر می‌کرد و شما بدون اینکه حتی مجبور بشید از رختخوابتون بیرون بیاید رای خودتون رو اعلام کنید؟
سال‌هاست کشورهای مختلف دنبال رأی گیری آنلاین هستند. رای‌گیری آنلاین از طریق شبکه بلاک چین فرصتی برای اعتماد و امنیت است. اما، نگرانی‌های زیادی برای رای‌گیری آنلاین وجود داره که باز هم به امنیت مربوط می‌شه. در واقع دولت‌ها و ملت‌ها از اینکه هکرها به سیستم رای‌گیری نفوذ کنند و نتایج را تغییر دهند مانع اصلی برای حذف گزینه رای‌گیری آنلاینه. بلاکچین مشکل مربوط به سیستم رای‌گیری را حل کرده و باعث اعتمادسازی می‌شه. اگر در رای‌گیری‌ها از بلاک چین استفاده بشه؛ کشورهایی که مردم در آن‌ها مشارکت کمی در رای‌گیری دارند هم میزان رای‌‌دهندگانشون بیشتر می‌شه. ایالت استرالیای جنوبی یکی از جاهاییه که با استفاده از سیستم رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین، یکی از انتخابات رسمی رو انجام داد.
فناوری بلا‌کچین از جهات مختلف به موضوع امنیت و اعتماد می‌پردازه. بلوک‌ها در بلاک چین روندی خطی و دائمی دارند. این بلوک‌ها به ترتیب زمانی ذخیره میشن و همیشه بلوک جدید به انتهای زنجیره بلوک اضافه میشه. برای اینکه یک بلوک به زنجیره بلوک‌ها اضافه بشه، باید چهار مرحله رو پشت سر بذاریم. ‌تراکنشی که باید انجام بشه، ‌تراکنشی که باید تایید بشه. ‌تراکنشی که باید در یک بلوک ذخیره بشه و تولید یک هَش که باید به بلوک تعلق بگیره.
وقتی بلوکی به آخر بلاک‌چین اضافه بشه، اینکه بخوایم به عقب برگردیم و محتوای بلوک قبلی رو تغییر بدیم باید از هفت‌خان بگذریم. همه بلوک‌ها هَش(hash) مخصوص به خودشون و هش بلوک قبلی‌شون رو دارن. کدهای هش رمزنگاری شده هستند و به وسیله یک عملکرد ریاضی ایجاد میشن. وقتی اطلاعات تغییر کنه هش‌ها هم تغییر می‌کنن.
اگه هکرها بخوان اطلاعات زنجیره بلوکی رو دستکاری کنن مجبور می‌شن اطلاعات مختلف رو مدام به روز رسانی کنن و این کار هش‌ها رو تغییر می‌ده. وقتی هش یه بلوک دستکاری بشه و هش بلوک بعدی هنوز همان هش قبلی باشه، هکر مجبور می‌شه همینطور هش‌های بعدی رو هم دستکاری کنه.
اگه یه هکر بخواد فقط یک بلوک رو تغییر بده باید تمام هش‌های بعدی بلوک‌ها رو هم عوض کنه. محاسبه دوباره همه هَش‌ها به زمان و محاسبات پیچیده کامپیوتری نیاز داره. در نتیجه کار هکر غیرممکن می‌شه. به زبان ساده‌تر وقتی یک بلوک به زنجیره بلوک اضافه بشه، ویرایشش دشوار و حذف آن ناممکنه.
بلاک چین دستیاری برای ذخیره‌سازی توزیع شده و ارتباطات زنجیره تأمینه. دستیاری که اجازه ورود افراد متفرقه به سیستم رو نمی‌ده و مانع از فاش شدن اطلاع می‌شه. مردم سراسر دنیا برای ذخیره‌سازی پرونده‌هاشون از خدمات ذخیره‌سازی مثل Dropbox و Gdrive استفاده می‌کنند. مشکلی که در مورد این سرویس‌ها وجود داره اینه که اون‌ها در مقابل مؤسساتی مانند موسسات دولتی مصون نیستند. دولت‌ّها می‌تونند اون‌ّها رو وادار به افشای اطلاعات شما کنند .ولی در بلاک چین ، داده‌ها غیر متمرکز و در چندین دستگاه رمزگذاری شده ذخیره می‌شن. شبکه بلاک چین نه تنها نقض اطلاعات احتمالی رو کاهش می ده، هزینه ها رو هم کم می‌کنه.
موضوع دیگه در خصوص ارتباطات زنجیره تامین اینه که بیشتر محصولاتی که ما می‌خریم توسط یک نهاد واحد تولید نمی‌شند. برای همین قبل از ورود محصول به بازار چندین ماده اولیه و تأمین کننده لجستیک وجود دارن. به زمانی فکر کنید که مؤلفه واحد در چنین فضایی از کار بیفته ، اونوقت کل محصولات اولیه باید برگشت بخوره. بلاک چین به ردیابی محصولات و توسعه فرایند لجستیک کمک قابل توجهی می‌کنه.
برای اینکه بیشتر درباره بلاکچین بدونیم کتاب “انقلاب بلاک‌چین:چگونه تکنولوژی بیت‌کوین معنای پول،تجارت و دنیا را تغییر می‌دهد”اثر دان تپسکات و الکس تپسکات، انتخاب مناسبیه. این اولین کتابیه که متخصصان بلاکچین پیشنهاد دادند. انقلاب بلاک‌چین برای کسانیکه به بلاک‌چین علاقه‌مند هستند اطلاعات مفیدی رو ارائه می‌ده.کتاب انقلاب بلاک‌چین سال ۲۰۱۶ درکانادا منتشر شد. دان تپسکات پدر الکس تپسکات،مدیر و موسس آموزشگاه تحقیقاتی بلاک‌چینه. دان تپسکات قبل از نوشتن کتاب انقلاب بلاک‌چین کتاب‌های زیادی در حوزه اقتصاد و تجارت نوشته ،الکس تپسکات هم کتابهایی در زمینه بلاک‌چین و بیت‌کوین منتشر کرده.کتاب انقلاب بلاک‌چین چشم‌انداز متفاوتی از بلاک‌چین رو براتون به نمایش میذاره.نویسندگان این کتاب توضیحاتی درمورد امکان استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در شبکه‌های عمومی ارائه میکنن و درباره تاثیر بلاک‌چین در این شبکه‌های عمومی و امنیتش گفتند.
خب، حالا که می‌دونیم بلاک چین چیه بهتره کمی درباره علاقه دولت‌ها به استفاده از بلاک چین بگیم. خیلی از کشورها فناوری بلاک چین رو برای ارتقای دولت الکترونیکی در نظر گرفتن.
وقتی اوایل این پادکست درباره ویژگی‌های بلاک چین می‌گفتم به شفافیت بلاک چین اشاره کردم. به نظر می‌رسه بهترین ویژگی بلاک چین شفافیت و روشنی اونه. دولت‌ها هم از این ویژگی غافل نیستند. چون شفافیت در عملیات‌های بلاک چین مزیت رقابتیشه. دولت‌ها برای تاسیس دولت‌الکترونیک به فناوری معتبری نیاز دارن که هم قابل استناد باشه و هم بتونن نسبت به امنیتش اطمینانی نسبی داشته باشن.
دولت الکترونیکی که با ظهور وب یک کارش رو در جهان شروع کرد بعد از اشنایی با فناوری بلاک چین توسعه یافت.بلاک چین به خاطر قابلیت تغییرناپذیریش توجه دولتمردان دنیا رو به خودش جلب کرده و تونسته اتفاقات جالبی رو برای کشورها رقم بزنه.
تغییرناپذیری در بلاک چین به این معنیه که هیچ‌چیز از روی بلاک چین حذف نمی‌شه و همه تغییرات به‌صورت خودکار ذخیره می‌شه. همین تغییرناپذیری بلاک چین به ردیابی کامل تراکنش‌ها،رخدادها و افزایش بهره‌وری می‌کنه.

کارکرد بلاک چین در دولت الکترونیکی چیه؟

تبادل داده در دولت الکترونیکی اهمیتی ویژه داره. از این گذشته، دولت‌ها به مخرنی برای جمع‌آوری داده‌ها و طبقه‌بندی اون‌ها نیاز دارن. بلاک چین محیط امنی رو برای این کار به دولت‌ها می‌ده. بلاک چین یک مخزن مرکزی از داده‌های شهروندان رو به وجود میاره که این داده‌ها در یک محیط امن بلاک چینی و با یک رمزنگاری بسیار قوی نگهداری می‌شن. شهروندها می‌تونن این داده‌ها رو مشاهده کنن ولی قدرت تغییرش رو ندارن.
به غیر از مسئله شفافیت، استفاده از بلاک چین به شهروندان امکان ارائه مجوز برای یک سری استفاده‌های خاص رو هم می‌ده. اطلاعات پزشکی یا مالیاتی مهم‌ترین اطلاعاتی هستند که شهروندان به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنن. تمدید بیمه‌نامه یکی از این موارده.
دیجیتالی شدن سرویس‌های دولتی مزایای زیادی داره که بلاک چین تا حالا وارد خیلی از این حوزه‌ها شده. رای‌گیری الکترونیکی، ثبت املاک، شناسایی دیجیتال، صدور و ابطال گواهی‌نامه‌های رانندگی، رسیدگی به داده‌های پزشکی و بانکداری نمونه‌هایی از این دست اطلاعات هستند.
شهروندان به خاطر اینکه کارهاشون به صورت اتوماتیک انجام می‌شه خوشحال می‌شن و دیگه نیازی به گذروندن زمان زیادی برای دریافت احراز هویت دیجیتالی یا موارد مشابه نیست.
برخی از کشورهایی که از خدمات بلاک چین در دولتشون استفاده کردند ؛ چین، آلمان ، گرجستان، استونی و سنگاپور هستند.
چین قصد داره هاب فناوری بشه برای همین برنامه بلندمدتی برای استفاده از بلاک چین در دولتش چیده. چین به دنبال ایجاد سیستمی برای دولت الکترونیکیه تا بین کسب‌وکارها، آژانس‌های دولتی و کشورهای منطقه‌ ارتباط برقرار کنه.
آلمان هم مثل چین و دیگر کشورها علاقه زیادی به استفاده از بلاک چین داره. آلمان با هدف استفاده از پتانسیل فناور‌ی بلاک چین «آزمایشگاه بلاک چین» رو تاسیس کرده و مثل چین برنامه‌ای طولانی مدت برای تحول دیجیتالی دولتش دارد.
گرجستان در سکوت خبری و با آرامش به توسعه بلاک چین مشغوله. این کشور اولین سیستم ثبت زمین رو بر پایه بلاک چین راه‌اندازی کرده تا صاحبان ملک به حقوق واقعی خودشون برسن و اعتماد شهروندان به دولت بیشتر بشه.
اگه بخوایم استفاده از بلاک چین در دولت‌های مختلف رو بررسی کنیم خودش زمان زیادی رو می‌خواد برای همین خسته‌تون نمی‌کنم. در پایان این پادکست به حضور بلاک چین در استونی می‌پردازم و باهاتون خداحافظی می‌کنم.
جالبه بدونیم که استونی، کشور کوچکی که شاید کمتر نسبت به تاریخ و تمدنش کنجکاو بشیم، از سال ۲۰۰۸ فناوری بلاک چین رو آزمایش کرده. استونی اولین کشوری بوده که از بلاک چین در سطح ملی استفاده کرده. قانون‌گذاری، سیستم‌های حقوقی قضایی، سلامت ملی و تمدید گذرنامه در استونی با استفاده از بلاک چین انجام می‌شه.
دولت الکترونیکی استونی، بسیاری از خدماتش رو به صورت آنلاین ارائه می‌کنه و همین باعث جلب اعتماد شهروندانش شده.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.