اهمیت کار گروهی در موفقیت استارتاپ

۸ استراتژی برای عملکرد بهتر هم تیم‌های استارتاپی شما

0

کار گروهی یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در استارتاپ‌ها و کسب و کارها محسوب می‌شود. مجموعه افرادی از ۲ نفر به بالا که برای هدفی مشترک با هم هم مسیر می‌شوند و برای کامیابی و موفقیت در راه هدفی مشترک همکاری می‌کنند. موفقیت در کار گروهی در گرو نقش‌هایی که هر فرد پذیرفته و به آن عمل می‌کند، بستگی دارد و آنقدر به هم پیوسته است که اگر در یک گروه کسی کار خود را به نحو احسن انجام ندهد، در کار دیگر اعضای گروه نیز گره ایجاد می‌شود. امروزه شاید نسبت به قدیم راه اندازی یک کسب و کار راحت‌تر و ارزان‌تر باشد اما حفظ و پیشبرد آن هنوز کاری بس دشوار است که بدون در نظر گرفتن استراتژی‌های درست امکان پذیر نیست. یکی از عوامل موفقیت در استارتاپ به وجود هم تیمی‌های با انگیزه و با البته با هوش بستگی دارد و اینکه مجموعه‌ای از افراد با توانایی‌های متفاوت در کنار هم برای هدفی مشترک تلاش کنند و هر یک به نوبه خوب بهترین عملکرد را از خود ارائه دهند. بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین دلایل برای داشتن هم تیمی و همچنین مهم‌ترین عوامل موثر در موفقیت کار تیمی آشنا شوید و اطلاعات مفیدی در مورد روند کارهای گروهی تا رسیدن به موفقیت به دست آورید.

چرا کار تیمی برای استارتاپ‌ها یک ضرورت محسوب می‌شود!

چه قبول کنید چه نه شما به عنوان فردی که ایده‌های خوب و خلاقانه زیادی دارد و قصد راه اندازی یک استارتاپ را دارد، نمی‌توانید به تنهایی همه کارها را به دوش بکشید و همه مهارت‌های لازم برای پیشبرد کارهایتان را به دست آورید. تیم کاری شما می‌تواند تنها از ۲ نفر تشکیل شود و یا از مجموعه افرادی با توانایی‌های مختلف باشد که هر کدام کاری را مطابق با توانایی‌های خودشان انجام می‌دهند، در هر صورت باید بدانید که هماهنگی و هم بستگی تیم شما اهمیت زیادی دارد. هر یک از افراد تیم باید از هدفی که همگی به دنبال آن هستید آگاه باشند و با تمام قوا در مسیر رسیدن به آن هدف تلاش کنند. از مهم‌ترین عوامل موثر در موفقیت کار تیمی این است که افراد گروه شما منسجم و هماهنگ باشند و در محیطی سرشار از صمیمیت و آرامش مشغول به کار شوند.

از طرف دیگر کار تیمی به افراد یک گروه این امکان را می‌دهد تا تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار دهند و بتوانند نوآوری‌های بیشتری را تجربه کنند.

مهم‌ترین اهداف در طراحی تیم‌های کاری

همانطور که پیش‌تر ذکر شد از عوامل موفقیت در استارتاپ‌ها این است که افراد به جای اینکه تک نفره همه کارهای یک کسب و کار را به دوش بکشند، اقدام به تیم‌سازی کنند و مجموعه افراد با استعداد و با پشتکار دیگری را نیز به عنوان هم گروهی‌های خود وارد کار کنند. برای موفقیت در کار گروهی قبل از هر چیزی باید بدانید که برای پیشبرد کارهایتان به چه افرادی و با چه خصوصیاتی نیاز دارید و این افراد باید چه توانایی‌ها و خصوصیاتی داشته باشند.

در ابتدای کار به جای اینکه به اضافه‌کردن چندین فرد به اعضای تیمتان فکر کنید، بهتر است روی افرادی سرمایه گذاری کنید که چندین کار و مهارت را یکجا دارند. سعی کنید به نیروهایی که به عنوان هم تیمی انتخاب می‌کنید، به خوبی آموزش دهید و سطح مهارت‌های آنها را ارتقا دهید. وظایف هر فرد را مشخص کنید و سعس کنید برای هر هدف کوتاه مدتی در تیمتان یک برنامه زیری زمانی داشته باشید و هر کس به خوبی به وظیفه خود عمل کرد برای او پاداشی در نظر بگیرید و انگیزه تیم را هر لحظه بیشتر و بیشتر کنید این کاریاثر بخش در عوامل موفقیت در استارتاپ شما خواهد بود.

۸ استراتژی برای عملکرد بهتر هم تیم‌های استارتاپی شما!

شما به هر نحوی و با هر مهارت‌ها و خصوصیت‌هایی که ترجیح می‌دادید، اقدام به انتخاب هم تیمی برای خود کردید، اما حال باید بدانید که از مهم‌ترین عوامل موثر در موفقیت کار تیمی چیست و چه استراتژی‌هایی برای پیشبرد کارتان لازم است.

  1. خودتان الگوی خوبی باشید!

اگر واقعا به دنبال این هستید که اعضای گروه شما با یکدیگر به خوبی ارتباط برقرار کنند، سخت کار کنند و نتایج بهتری از کارتان به دست آورید، بهتر است که همانطوری رفتار کنید که دوست دارید بقیه افراد باشند، نقش خود را به خوبی اجرا کنید، مسئولیت‌های خود را به خوبی انجام دهید و از طرفی ارتباط خوبی با اعضای گروه خود برقرار کنید و درست همانطوری باشید که دوست دارید سایر افراد دیگر در گروه شما رفتار کنند.

  1. اعتماد و احترام را فراموش نکنید!

اگر بین کارمندان و واقع هم گروهی‌های شما اعتماد و احترام متقابل وجود نداشته باشد، یقینا هیچ کاری نیز به درستی انجام نخواهد شد. یکی از مهم‌‌ترین عوامل موفقیت در استارتاپ داشتن اعتماد به هم تیمی‌ها و همکاران است و اینکه افراد بتوانند به سرپرستان گروه نیز اعتماد کنند و پذیرای راهنمایی‌هایی که می‌شوند، باشند.

  1. هم تیمی‌هایتان را به معاشرت با هم تشویق کنید!

اعضای گروه شما قرار است ساعت‌ها در کنار هم کار کنند و با هم باشند و موفقیت در کار گروهی نیز بدون احساس راحتی و امنیت خاطر امکان پذیر نخواهد بود. بهتر است شرایطی را فراهم کنید تا هم تیمی‌های شما زمان بیشتری را با هم صرف کنند و بیشتر از هم شناخت پیدا کنند و به آنها امکان دهید تا بتوانند بیشتر با هم صحبت کنند و تعامل داشته باشند. به علاوه یکی دیگر از عوامل موثر در موفقیت کار تیمی تشویق اعضای تیم به آزادانه صحبت کردن و اشتراک گذاری نظرها و پیشنهادات است. خودتان نیز باید سعی کنید تا ارتباطی دو طرفه و دوستانه با هم تیمی‌هایتان داشته باشید و به آنها این اطمینان را بدهید که دوستانه به حرف‌های هم تیمی‌های خود گوش می‌دهید.

  1. اهداف و مسئولیت‌ها را به وضوح مشخص کنید!

از عوامل موثر در موفقیت کار تیمی این است که همه اعضای گروه از وظایف و عملکردهای خود  درک خوبی داشته باشند و بدانند که هر یک از افراد هم تیمی چه مسئولیت‌هایی بر عهده دارند. این موضوع به هم تیمی‌های شما کمک می‌کند که کار خود را نیز بهتر مدیریت کنند و بتوانند با خیالی آسوده روی مسئولیت خود تمرکز کنند و در صورت نیاز از هم تیمی‌های خود کمک بگیرند. از طرفی تعیین نقش‌های روشن هر فرد، فرآیند‌های کاری هر فرد را مشخص می‌کند و روال کار را تسریع می‌بخشد.

به علاوه شما باید به همه هم تیمی‌های خود اعلام کنید که به دنبال چه هدفی هستید و موفقیت در کار گروهی نیز زمانی حاصل می‌شود که همگی در راه رسیدن به هدفی مشخص در مدت زمانی محدود تلاش کنید. برای هر بازه زمانی هدفی کوتاه مدت مشخص کنید و تعیین کنید که هر فرد برای دستیابی به این هدف چه مسئولیتی دارد و اینگونه انگیزه افراد را برای داشتن همکاری و پیشرفت کاری بیشتر کنید.

  1. از هم تیمی‌های خود تقدیر کنید!

از مهم‌ترین عوامل موثر در موفقیت کار تیمی انگیزه دادن به هم تیمی‌هایتان است و اینکه با تشویق و ستایش آنها اعتماد به نفس و روحیه بیشتری به تیم دهید و آنها را برای انجام بهتر کارها ترغیب کنید. به هم تیمی‌های خود اجازه دهید تا در مورد تصمیمات مهم با شما هم فکری کنند و با این کار ارتباط خود را با سایر هم تیمی‌ها تقویت کنید و اجازه دهید آنها نیز بدانند که بخشی از این پازل هستند و بدون آنها کار شما نا کامل است. فراموش نکنید که از عوامل موفقیت در استارتاپ این است که همه افراد گروه احساس خوبی داشته باشند و از انجام کارها و محیطی که در آن کار می‌کنند احساس رضایت کنند، پس سعی کنید که به ایجاد انگیزه و حس رضایت در میان هم گروهی‌های خود اهمیت زیادی دهید.

  1. برای مدیریت تیم از یک نرم افزار مدیریتی استفاده کنید!

شرح وظایف و زمان بندی کارها، میزان پیشرفت و مهلت هر فرد برای رسیدن به هر یک از اهداف و همچنین به روز رسانی همه این اطلاعات نیاز به یک نرم‌ افزار مدیریتی دارد که با وجود نرم افزارهای زیادی که در این زمینه وجود دارد بهتر است بهترین گزینه را با توجه به نوع کارتان انتخاب کنید و فراموش نکنید که موفقیت در کار گروهی بدون برنامه ریزی دقیق و مطمئن امکان پذیر نخواهد بود. مهم‌ترین و رایج‌ترین این نرم افزارها عبارتند از Notion، Trello، Basecamp، Azendoo، Asana.

  1. مرتبا با هم تیمی‌های خود جلسه برقرار کنید!

برگزاری جلسات مکرر و هم فکری با اعضای گروه یکی محسوب می‌شود. هدف از برگزاری این جلسن اتلاف وقت نیست اما موجب می‌شود تا روند پیشرفت و اهداف اعضا نیز بررسی شوند و ایده‌های جدیدی برای پیشبرد بهتر کارها ارائه شود و هر کس در مورد روال کاری خود اطلاعاتی در اختیار سایر هم تیمی‌ها قرار دهید و پیشنهادات خود را برای بهبود کارها اعلام نماید.

  1. تیمی با توجه به نیاز خود تشکیل دهید!

داشتن تیم‌های بزرگ و کوچک هر کدام مزیت‌ها و مضرات خاص خودش را دارد. تیم‌های بزرگ‌تر معمولا از نیروی انسانی بیشتری تشکیل شده‌اند و تیم‌های کوچک معمولا افرادی با مسئولیت‌ها و مهارت‌های بیشتر را برای انجام امور انتخاب می‌کنند. شما باید با توجه به شرایط شرکت و نوع کارهایی که با آن سر و کار دارید، اندازه تیم خود را تعیین کنید و از این موقعیت به نفع خودتان استفاده کنید. فراموش نکنید که از عوامل موفقیت در استارتاپ ایجاد هماهنگی و یک دستی بین افراد گروه است و زمانی که فرد جدید به تیم شما اضافه می‌شود باید مهرات، نگرش، اخلاق و خصوصیات او را در نظر بگیرید و بدانید که رفتار او می‌تواند روی سایر افراد تیمتان نیز تاثبر بگذارد به همین دلیل باید افرادی متناسب با گروهتان را برای هم تیمی شدن انتخاب کنید.

     فراموش نکنید!

ایجاد انگیزه و تایید افراد گروه می‌تواند به پیشرفت کاری آنها کمک کند و از عوامل موثر در موفقیت کار تیمی محسوب می‌شود. سعی کنید محیطی دوستانه و سرگرم کننده برای کارتان داشته باشید و در کنار کار برای هم تیمی‌هایتان تفریحاتی را نیز در نظر بگیرید و از آنها بخاطر اینکه در کنار شما هستند و در مسیر شما را یاری می‌دهند تقدیر و تشکر کنید. مطمئن باشید اینگونه نتیجه بهتری نیز از کارتان دریافت می‌کنید و هم تیمیتان نیز با تلاش بیشتری برای کامیابی به اهداف تعیین شده تلاش می‌کنند.

 

منابع:

https://smash.vc/teamwork/

https://www.forbes.com/sites/martinzwilling/2012/11/08/startups-need-teamwork-entering-the-perfect-storm/#2c247d191c21

https://skaled.com/teamwork-essential-startup

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.