کمک به سرمایه‌گذاری هوشمند

علی موسوی، عضو هیأت مدیره مؤسسه دانش‌بنیان برکت

0

یک سرمایه‌گذار هوشمند باید زمانی در یک حوزه وارد شود که نسبتا بکر بوده ولی ریسک‌های جدی خود را پشت سر گذاشته باشد

۱- اصولا یکی از ارکان مذاکرات سرمایه‌گذاران با تیم‌ها، شاخص‌گذاری و پرداخت وجه در ازای رسیدن به شاخص‌هاست. به نظر می‌رسد ارائه اینگونه شاخص‌ها می‌تواند به تعامل درست‌تر سرمایه‌گذاران با تیم‌ها کمک شایانی داشته باشد.

۲- به هرحال برای طرح‌هایی که نمونه خارجی دارند، بررسی روند رشد و افول نمونه‌های خارجی از اهمیت بسزایی برخوردار است و لذا این گزارش‌ها کمک‌کننده خواهند بود به شرط آنکه با شرایط محیطی ایران تطبیق داده شوند. در غیر این‌صورت می‌تواند گمراه‌کننده باشد.

یک سرمایه‌گذار هوشمند باید زمانی در یک حوزه وارد شود که نسبتا بکر بوده ولی ریسک‌های جدی خود را پشت سر گذاشته باشد

۳- یکی از شرایطی که در همه بازارها از جمله اکوسیستم استارتاپی رخ می‌دهد، جو‌زدگی و هجوم به سمت یک بازار خاص است، این پدیده سالیان سال است که در کشور و در صنایع مختلف وجود دارد. این پدیده موجب افزایش ارزش برای پیشروان هر حوزه می‌شود و با این افزایش ارزش، تیم‌های جدید را به سمت خود می‌کشاند.

یک سرمایه‌گذار هوشمند باید زمانی در یک حوزه وارد شود که نسبتا بکر بوده ولی ریسک‌های جدی خود را پشت سر گذاشته باشد. البته منکر این نکته نیستم که بعضا در تیم‌های جدید هر حوزه پتانسیل‌هایی می‌توان یافت که منجر به ایجاد ارزش جدید شود.

۴- باتوجه به کمبود داده‌های درست و معتبر در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، هر داده‌ای به شرط درست‌بودن، می‌تواند کمک حال باشد و مجموعه‌هایی مانند کافه‌بازار که از داده خوبی برخوردارند، می‌توانند مرکز مطمئنی برای تحلیل داده‌ها قلمداد شوند.

گزارش کافه بازار

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.