چقدر به من حقوق می دهید؟

0

قبل از آن بدانید که دو عامل مهم در تعیین حقوق و دستمزد، موقعیت و تجربه است. مثلا یک کارمند تازه‌وارد به‌میزان قابل توجهی کم‌تر از یک کارمند با ۲۰ سال سابقه کار حقوق دریافت می‌کند. برای نمونه درایران بانک اطلاعات مشاغل وجود دارد که بهترین مرجع است؛ با کمی جست‌وجو می‌توان اطلاعات کافی در مورد میزان پیشنهادی حقوق را در دفتر آمار کل یافت.

 در یک مصاحبه کاری، هیچ‌گاه در مورد میزان حقوق پیش‌دستی نکنید. اگر در مورد میزان حقوق فعلی شما پرسیده شد، کاملا صادقانه آن را بگویید و اگر در مورد میزان درخواستی حقوق از شما پرسیده شد، بگویید که حقوقی عادلانه بر حسب میزان تجربه و دانش شغلی‌تان می‌خواهید.

گاهی اوقت ممکن است مصاحبه‌کننده، مبلغی را به شما پیشنهاد دهد یا به اصرار از شما بخواهد که مبلغی را پیشنهاد دهید؛ در این حالت مبلغی را طی تحقیقات خود به‌دست آوردید و پیشنهاد دهید؛ اگر مصاحبه‌کننده نپذیرفت، واضح و روشن این مطلب را بیان کنید که این مبلغ با توجه به دانش و تجربه شما عادلانه است و با نمایش اعتماد‌به‌نفس خودتان به مصاحبه‌گر نشان دهید که ارزش خود را می‌دانید و به مبلغی کم‌تر از این راضی نیستید.

در هر صورت بهترین کار این است که در اولین جلسه مصاحبه کاری، حرفی از میزان حقوق نزنید اما گفت‌وگو در مورد میزان درآمد و حقوق در جلسات بعدی مصاحبه، مناسب است. با این وجود پیشنهاد می‌شود تا زمانی که از حضور خود در محل کار جدید مطمئن نشده‌اید، صحبتی از میزان حقوق به‌میان نیاورید. علاوه بر این در صورتی‌که قصد دارید در این مورد با شخص مصاحبه‌کننده صحبت کنید، بهتر است طوری نشان ندهید که مسئله مالی مهم‌ترین فاکتور برای شماست.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.