بازاریابی محتوا به سبک هیتلر یا استالین

هر محتوایی پادشاه نیست

0

حمله ارتش هیتلر به نیروهای استالین در شوروی بزرگترین لشکرکشی نظامی تاریخ بود. هیتلر ۶۰۰ هزار وسیله‌ نقلیه موتوری و ۷۵۰ هزار اسب را روانه‌ روسیه کرد تا با سربازان پیاده، نیمه‌جان و گرسنه‌ شوروی بجنگد. اما آلمان در این عملیات، به‌طرزی باورنکردنی، 95درصد تلفات داد و از استالین شکست خورد؛ به همین سادگی! البته راستش را بخواهید به این سادگی‌ها هم نبود!

حال به بازاریابی محتوا بر‌گردیم: شما در میانه‌ یک نبرد هستید، نبردی سخت برای به‌دست‌آوردن مشتری، اما این بار در دنیای آنلاین. نبرد در دنیای آنلاین از سایر نبردها حساس‌تر است؛ زیرا رقبایتان می‌توانند با یک کلیک به هر سلاح کشنده‌ای دست یابند و کوچک‌ترین اشتباهی ممکن است شما را از میدان به در کند و رقبای تازه‌‌نفس یا قدیمی جای شما را بگیرند. سؤال اصلی این است: چه کسی موفق می‌شود این مشتری احتمالی را جذب کند، شما یا آنها؟

آیا حریفشان می‌شوید؟

مطمئناً این نقل‌قول معروف را شنیده‌اید که محتوا پادشاه است. این جمله را فراموش کنید. هر محتوایی پادشاه نیست. کسب‌وکارهای زیادی قربانی این نقل‌قول شده‌اند. هزینه‌های زیادی را صرف تولید محتوا کرده‌اند؛ اما هیچگاه نتوانسته‌اند نتیجه‌‌ای را که می‌خواسته‌اند بگیرند.

هر محتوایی پادشاه نیست. محتوایی پادشاه است که استراتژی پشتش باشد، نه هر محتوایی. سناریوهای زیادی پشت داستان شکست در دنیای بازاریابی محتوا وجود دارد.

شکست می‌خورید؛ چون حواستان به مشتری نیست

اولین یا شاید بتوان گفت مهمترین سناریو مربوط به مشتری است؛ بسیاری از کسب‌وکارها نمی‌دانند که قرار است چه نوع مشتریانی جذب کنند، نمی‌دانند مشتری‌ها به چه محتوایی نیاز دارند، نمی‌دانند چگونه با محتوا مشتریان را جذب کنند و بسیاری از آنها حتی نمی‌دانند محتوایی که در حال حاضر تولید می‌کنند چقدر تأثیرگذار است؛ در نتیجه به بن‌بست می‌رسند.

شکست می‌خورید؛ چون هدف و برنامه‌ ندارید

در جریان بازاریابی محتوا، بی‌برنامگی‌ مشکل عمده دیگری است که گریبان کسب‌وکارها را می‌گیرد. محتوا هیچگاه به صورت مقطعی و کوتاه‌مدت جواب نمی‌دهد. نمی‌توان اسم این کار را شلختگی گذاشت. بسیاری از کسب‌وکارهای شکست‌خورده به صورت مداوم محتوا تولید می‌کردند؛ اما باز هم نتیجه‌ نمی‌گرفتند؛ چون هر بار موضوع، قالب و فرمت ناسازگاری انتخاب می‌کردند. حاصل کار انبوهی از مقالات، محتوا، عکس و تصاویر بود که حالا در دنیای آنلاین مدفون شده‌اند.

شکست می‌خورید؛ چون رقبا را نمی‌بینید

سناریوی بعدی یا سناریوی همیشگی حضور یک رقیب است، رقیبی که می‌داند چگونه مشتری جذب و محتوا تولید کند و چه موضوع و فرمتی را برای کارش برگزیند تا به عملکرد بهتری بینجامد.  چه باید کرد؟ باید دست روی دست گذاشت تا شاهد ازدست‌دادن مشتریان باشیم و در کار بازاریابی شکست بخوریم؟ لطفاً تولید «محتوای بیشتر و بیشتر و بیشتر» را از سرتان بیرون کنید. زیرا اگر همچون هیتلر ۳٫۹میلیون سرباز سواره و پیاده داشتید باز هم چیزی جز شکست در انتظارتان نبود.

رقبایتان می‌توانند با یک کلیک به هر سلاح کشنده‌ای دست یابند و کوچک‌ترین اشتباهی ممکن است شما را از میدان به در کند و رقبای تازه‌‌نفس یا قدیمی جای شما را می‌گیرند. سؤال اصلی این است: چه کسی موفق می‌شود این مشتری احتمالی را جذب کند، شما یا آنها؟

اما شکست نمی‌خورید، اگر…

هیتلر جنگ را به استراتژی باخت. یک استراتژی قدیمی به نام زمین سوخته. طبق فرمان استالین، ارتش شوروی هر جا که عقب‌نشینی می‌کرد مزارع و کارخانه‌های خودش را آتش می‌زد تا ارتش آلمان نتواند از آنها استفاده کند.

در نتیجه، سربازان آلمانی چیزی برای خوردن پیدا نمی‌کردند و گرسنه می‌ماندند و حتی از گرسنگی می‌مردند. سرمای بی‌سابقه‌ شوروی هم باعث شد تا گازوئیل و بنزین وسایل نقلیه‌ آلمانی‌ها یخ ببندد و عملیات بارباروسا شکست بخورد.

بازاریابی محتوا هم اگر با یک استراتژی منظم و دقیق جلو نرود به سرنوشت بارباروسا مبتلا می‌شود. دلیل شکست بیشتر کسب‌وکارها در دنیای بازاریابی محتوا نداشتن یک استراتژی محتوای هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده است که باعث می‌شود به حریفی که استراتژی دارد ببازید.

استراتژی محتوا راهی است برای تولید محتوایی که می‌فروشد؛ اما چگونه؟

استراتژی محتوا برنامه‌ای جامع و مانع از فعالیت‌های کسب‌وکار شما در زمینه‌ محتواست. این استراتژی بر اهداف کسب‌وکارتان متمرکز است و در تمامی کانال‌های بازاریابیتان پیاده می‌شود. می‌توانید پس از جذب مخاطب او را به مشتری بدل کنید؛ یک تیر و دو نشان.

اما این کار چگونه انجام می‌شود؟ لازمه انجام کار مزبور توجه به این نکات است: شناختن نیاز مشتری و فعالیت رقبا، بازاریابی از طریق موتورهای جستجو، تولید محتوا بر مبنای نیازهای مشتری و انتشار صحیح آن. ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد.

داده‌ها حرف اول را می‌زنند، چه داده‌هایی که در اختیار شماست و چه داده‌هایی که در اختیار رقبایتان. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از طریق سئو مخاطب جذب کنید، باید کلیدواژه‌های تخصصی حوزه‌ خود، میزان جستجوی این کلیدواژه‌ها، هم‌خانواده‌ها و مواردی از این دست را استخراج کنید و محتوایی مطابق با نیاز مشتری خود تولید کنید. همچنین، همواره رتبه‌ خود و میزان اثربخشی محتوا را به‌منظور تحلیل فعالیتتان بررسی کنید.

با استراتژی محتوا تصویری واضح و یکپارچه از رقبای خود به دست می‌آورید. در واقع، علاوه بر اینکه اهدافتان را دنبال می‌کنید رقبای خود را هم زیر نظر می‌گیرید. شما حجم محتوای تولیدیشان را آنالیز می‌کنید، به بررسی موضوعات و حوزه‌های تخصصیشان می‌پردازید و نهایتاً می‌کوشید از آنها بهتر باشید.

استراتژی محتوا، نقشه راه محتوا و کشف یک دنیای جدید

ما در فرامحتوا لذت کشف دنیایی تازه را هدیه می‌کنیم، آن هم با رویکرد و نگاهی دانش‌محور و تخصصی به این حوزه. بازاریابی محتوا تنها زمانی به نتیجه می‌رسد که با دانش، هنر و مهارت ترکیب شده باشد، مهارت به‌دست‌آوردن داده‌ها، دانش تحلیل و آنالیز آنها و هنر جذب مشتری. ما با استفاده از ابزارهای حرفه‌ای آنالیز داده‌ها نقشه‌ راه محتوای شما را ارائه می‌کنیم.

بیش از ۱۱۰ برند موفق به ما و دانش‌مان اعتماد کرده‌اند و حالا نتیجه‌ آن را می‌بینند. شما با استراتژی محتوا و نقشه راه محتوا تصویری جامع و یکپارچه از فرایند بازاریابی

 

محتوا به دست می‌آورید، هزینه‌های اضافی‌تان را مدیریت می‌کنید، رقبایتان را می‌شناسید و با کمک گوگل و سایر موتورهای جستجو مخاطب و نهایتاً مشتری بیشتری جذب می‌کنید.

 

در واقع، میان اهداف خود، محتوا و مشتریان پل می‌زنید و خلاء موجود در فعالیت‌های بازاریابی محتوای خود را از میان برمی‌دارید و مسیر روشن پیش‌ رویتان را می‌بینید. استراتژی محتوا و نق

 

شه راه محتوا یک ‌بار هزینه‌کردن برای رسیدن به تصویری واضح از فرایند بازاریابی محتوا و نتایج شگفت‌انگیزش است. اگر می‌خواهید هیتلر نباشید به استراتژی محتوا بیشتر فکر کنید و به آن همچون امری حیاتی، و نه امری مفید، در کسب‌‌وکار آنلاین خود نگاه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.