نقش تولید دانش‌بنیان رشد اقتصاد بومی

0

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر آگاه‌سازی مردم از کالای ایرانی گفت:  کمک به اقتصاد بومی و ملی و رشد آن، در گرو آگاه‌سازی ملی از تولیدات و محصولات دانش‌بنیان ساخت ایران است.

علی‌محمد شاعری با تاکید بر موضوع فرهنگ‌سازی در راستای شناخت کالای داخلی گفت: خوشبختانه کالای ایرانی در بسیاری از صنایع از کیفیت بالاتری نسبت به کالای خارجی برخوردار است اما به دلیل عدم شناخت مردم از کیفیت تولیدات داخل مردم ترجیح می‌دهند کالای خارجی را جایگزین سبد روزانه خود کنند، از این رو به منظور رهایی از مصرف‌گرایی نیازمند آگاه‌سازی در سطح ملی هستیم.

شاعری با تاکید بر اینکه مردم نیازمند کسب حجم وسیعی از اطلاعات در راستای کالای دانش‌بنیان داخلی هستند، بیان کرد: جای کار در این خصوص بسیار زیاد است و مردم می‌بایست اطلاعات کامل و جامع‌تری نسبت به کالای ایرانی پیدا کنند. رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی با بیان اینکه کالای ایرانی در حوزه مواد غذایی و کشاورزی در کشور در مقایسه با کالای خارجی از کیفیت بالایی برخوردار است، گفت: محصولاتی از جمله برنج، خرما و کشمش از مرغوب‌ترین محصولات تولید داخل هستند که در مقایسه با کالای خارجی از مرغوبیت بالاتری برخوردارند و ضمن رعایت استانداردهای بین‌المللی مراقبت‌های لازم در فرایند تولید در آن رعایت می‌شود.

وی برنج ایرانی را ‌باکیفیت‌ترین برنج دنیا خواند و گفت:‌ با توجه به تولید برنج ایرانی  ضرورتی ندارد که ما برنج خارجی استفاده کنیم چرا که محصولات خارجی ضمن آنکه ممکن است از آلودگی‌هایی برخوردار باشد، از قیمت بالایی برخوردار است، ولی در مقایسه، برنج ایرانی برنجی است با کیفیت خوب رعایت استانداردهای بین‌المللی قیمت آن نیز مناسب است. شاعری با اشاره به اهمیت برپایی جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت»  گفت: نقش رسانه‌های ملی و شبکه‌های مجازی از اهمیت بسیاری برخوردار است و در کنار آن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌تواند با در دست‌گیری بخش مهمی از کار مردم را به شناخت کالای دانش‌بنیان ایرانی آگاه سازد. جشنواره «ایران ساخت» نیز بر همین مبنا آغاز به کار کرده ‌که امیدوارم به اهداف مورد نظر برگزاری‌اش دست یابد.‌

وی افزود: از سوی دیگر باید همپای فرهنگ‌سازی به کنترل واردات کالاهای خارجی بپردازیم و با برخورد با کالای قاچاق و همچنین وضع تعرفه‌های سنگین محیط را  طوری آماده سازیم تا جایی برای ورود کالای خارجی نباشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس از تولید 4میلیون و 700 هزار تن مرکبات در داخل خبر داد و گفت: خوشبختانه در حوزه مرکبات تولیدات خوبی داشته‌ایم و مصرف‌کننده نیازی به مصرف کالای خارجی ندارد ولی تنها نباید به کنترل واردات متمرکز شویم بلکه با تصویب مشوق‌های صادراتی تولید‌کننده‌ها را حمایت کنیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.