محتوای برنده تولید کنید

0

برای اینکه بتوانیم محتوایی اثربخش ‌تولید کنیم، نیاز است که محتوایی تولید کنیم که هم در موتورهای جست‌وجو پیشنهاد شود و هم جذابیت و ارزش به اشتراک‌گذاری توسط مخاطبان را داشته باشد. توجه به اشتراکات این دو رویکرد در تولید محتوا قطعا به شما کمک خواهد کرد که یک محتوای برنده تولید کنید. همانطور که اندی کرستودینا یکی از حرفه‌ای‌های بازاریابی محتوا می‌گوید: «بهترین محتوا نیست که برنده است، بلکه بهترین محتوای ترویج‌یافته برنده می‌شود.» 

  • 1. بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو

اجازه دهید ابتدا با یک توضیح مختصر و مفید از بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو شروع کنیم. هدف ما نشان دادن یک ارتباط است، نه فریب و شعبده‌بازی.

 استفاده از عبارات کلیدی 

بهترین مکان‌ها برای استفاده عبارات کلیدی عنوان و تایتل صفحه و توضیحات متا (meta description) که زیر لینک اچ‌تی‌ام‌ال در صفحه نتایج جست‌وجو می‌آید و البته بدنه متن، است. حتی فضاهایی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند مانند متن آلترناتیو که به‌جای توضیح تصویر نوشته خواهد شد و یا مواردی از جمله نام فایل‌های موجود در متن و… 

 استفاده از کلمات در قالب عبارات کلیدی

در استفاده از موتور‌های جست‌وجوی گوگل حتما با این صحنه برخورد کرده‌اید که به محض تایپ یک کلمه، گوگل عبارت‌های چند‌کلمه‌ای را به شما پیشنهاد می‌کند. در حقیقت این همان کلید ارتباط با سئو است. موضوع را هدف قرار بده نه فقط کلمه‌ای خاص را! بنابراین با استفاده از عبارات مرتبط، هم‌معنی کلمات و حتی استفاده از عبارت انگلیسی و همچنین استفاده از نمودار، آمارها و تصاویر یا ویدئوهای مرتبط با موضوع اصلی، به گوگل خواهید فهماند که محتوای شما را در این موضوع خاص، به کاربران معرفی کند.

 پاسخ دادن به تمامی سوالات مرتبط با موضوع

تمامی سوالات مرتبط با موضوع خود را بیابید و سعی کنید در محتوای خود، به تمام آن سوالات پاسخ دهید. با توجه به این نکته تمام افرادی که سرچ می‌کنند برای رفع نیازشان جست‌وجو کرده و به دنبال پاسخ به سوالی هستند. اگر شما بتوانید به تمام سوالات قابل پیش‌بینی در حوزه تخصصی خود به مخاطبان پاسخ دهید طبیعتا صفحه‌ای خواهید داشت که به کاربران پیشنهاد می‌شوید. 

2. قابلیت فراگیر شدن محتوا

برای اینکه بتوانید مخاطب را جذب کنید و او را ترغیب به انتشار محتوا نمایید، شروع مقاله به اندازه یکپارچگی موضوع در کل متن، اهمیت خواهد داشت و بهتر است بدانید کل محتوای شما به اشتراک گذاشته نخواهد شد بلکه فقط عناوین اصلی و پاراگراف‌های ابتدایی است که انتشار خواهند یافت. 

 استفاده از کلمات غیرمنتظره

شما همیشه از تولید یک محتوای خسته‌کننده بیزار هستید بنابراین بهتر است توجه مخاطب را با استفاده از کلماتی غیرمنتظره جلب کنید. کلمات کوتاه و ساده صفحه را سرد و غیرجذاب می‌کنند. کلمات امری توجه مخاطبان را قبل از اینکه به پایین صفحه بروند، جلب خواهد کرد. عبارات طولانی با بار منفی، محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی را خواهند کشت.

 کنجکاوی محرک

تیترنویسی یکی از اساسی‌ترین نکات در تولید محتوای جذاب برای مخاطبان است. تنها تیترها هستند که می‌توانند مخاطب را  مجبور به کلیک کنند. طبق آمارها آنچه کلیک بگیرد به احتمال زیاد به ‌اشتراک نیز گذاشته خواهد شد. عناوینی که حس کنجکاوی و هیجان را برمی‌انگیزند، برای انتشار در شبکه‌های اجتماعی یک وزنه محسوب می‌شوند. 

 افزودن اعداد

 وجود اعداد و ارقام در تیترها و عناوین ارتباط مستقیمی با کلیک‌ها و اشتراک‌ها دارد. اعداد به مثابه نشانه‌هایی هستند که محتوا آنها را اسکن و بررسی می‌کند. 

 عهد خود را نشکنید

تیترهای پوشالی، دروغی بیش نیستند. کارکرد تیترها این است که چندثانیه از توجه مخاطب را جلب کند که آیا این لینک ارزش کلیک کردن دارد یا خیر؟ اگر او را متقاعد کند، مسئولیت خود را انجام داده است و ادامه در اختیار ارزشمند بودن محتواست. 

 محتوای تعاملی

اگر می‌خواهید کسی قسمتی از محتوای شما را به اشتراک بگذارد، از او دعوت کنید در تکمیل محتوا با شما همکاری کند.  در نهایت فراموش نکنید که بهترین محتوا، برنده نیست بلکه بهترین محتوایِ ترویج‌شده برنده خواهد بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.