قیاس مع‌الفارق

0

در ماجرای توزیع ارز اربعین مشکلات زیادی رخ داد و برخی کاسه‌کوزه‌ها را بر سر «بله» شکستند.

قیاس مع‌الفارق یا مقایسه نادرست یا مغالطه تمثیل از طریق اهمال در شرایط استدلال استقرایی پدید می‌آید که موضوع آن سرایت حکم یک امر به امر دیگر باشد بدون آنکه شباهت کاملی میان آنها وجود داشته باشد. در منطق به مقایسه، تمثیل گفته می‌شود.

برخی در هفته‌های اخیر‌ به اپلیکیشن «بله» تاختند که به صورت انحصاری خدمت ارائه ارز به مسافران عراق را به دست گرفته و اگر ایران مانند آمریکا بود، الان «بله» مانند مایکروسافت محاکمه می‌شد!

اگر ایرادی وجود دارد، این ایراد به حاکمیت و انحصاری که در بسیاری از عرصه‌ها دارد، بازمی‌گردد؛ وگرنه بله چه گناهی کرده که مسئولیتی به او داده شده که انجام دهد.

نقش بانک ملی

تصور کنیم بله‌ای در کار نیست. بانک ملی مسئول گرفتن ریال از مردم و دادن دینار به آنها در مبادی خروجی کشور است؛ دقیقا مانند روالی که همین الان برای گرفتن یورو در کشور وجود دارد. شما باید از صبح زود بروید شعبه بانک و صف بایستید و گاهی تا ظهر معطل شوید و پولی را پرداخت کنید و حواله‌ای بگیرید و بعد در فرودگاه زمانی که از گیت‌های خروجی رد شدید، بروید شعبه بانک و یوروهایتان را بگیرید.

حالا بانک ملی حداقل در این بخش ماجرا هوشمندی به خرج داده و به جای اینکه مردم را روانه شعبه‌ها کند، از یک ابزار به نام بله استفاده کرده است.

اینکه توزیع ارز در کشور به دلایلی که مدیران بانک ملی در روزهای گذشته بسیار توضیح دادند دچار مشکلات فراوانی بوده، شکی نیست. در اینکه توزیع ارز از طریق سوراخ توی دیوار در شأن مردم ایران نبوده، شکی نیست.

منتها برخلاف کسانی که به بله تاخته‌اند، معتقدم یکی از درخشان‌ترین کارهای بانک ملی در این مدت راه‌اندازی بله و بام بوده است. باز تاکید می‌کنم که در ماجرای ارز اربعین اشکالات زیادی وجود داشت و ایراد اساسی هم سیستم متمرکزی است که بر توزیع ارز حاکم است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.