فین‌تک در هفته‌ای که گذشت

0

یادداشت رضا قربانی | خداحافظ کدهای پولساز: هفته گذشته را باید هفته‌ای دانست که بالاخره «یواس‌اس‌دی» به مسیر صحیح خود هدایت شد؛ البته امیدوارم از زمان نوشتن این یادداشت تا الان که شما این یادداشت را می‌خوانید، اتفاق خاصی نیفتاده باشد و فشارهای عجیب‌وغریبی که هفته گذشته به بانک مرکزی وارد شد، باعث نشده باشد بانک مرکزی از موضع درستش پا پس کشیده باشد. بانک مرکزی به‌درستی از یکی دو‌سال پیش ‌روی امنیت کانال یواس‌اس‌دی دست گذاشته است. منتها هر بار شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کردند، از طریق فشارهای مختلف تغییرات را به عقب انداختند. این شرکت‌ها به‌جای اینکه ‌روی مسئله امنیت کانال یواس‌اس‌دی کار کنند، وقتشان و هزینه‌شان را صرف تبلیغات پرحجم در تلویزیون کردند. این تبلیغات به حدی پرحجم بود که به‌مرور پای برنامه‌های پرمخاطب و سلبریتی‌های تلویزیون هم به تبلیغات این کدها باز شد. این کدها با محدودیت‌های بانک مرکزی این روزها در خدمات بانکی محدود به خرید شارژ و پرداخت قبض هستند. منتها همین کاربرد هم خطرات خودش را دارد. به زبان بسیار ساده در کدهای یواس‌اس‌دی هیچ رمزنگاری وجود ندارد و اطلاعات حساس بانکی مردم ‌به‌صورت رمزنگاری‌نشده در بستر شبکه مخابرات پخش می‌شود و این می‌تواند زمینه مخاطرات جدی را فراهم کند. هرچند که بانک مرکزی تا امروز تلاش کرده بود که به شکل‌های مختلف این کدها را محدود کند اما هر بار فشارها جلوی بانک مرکزی را گرفته بود؛ فشارهایی که این روزها هم بر بانک مرکزی وارد می‌شود، گواه این است که بانک مرکزی در حال انجام کار درست است. امیدواریم بانک مرکزی این بار عقب ننشیند و امنیت مردم را در اختیار سوداگران قرار ندهد.

سیکل‌های پایا، ساتنا و شاپرک از ۷‌بار در روز به‌یک‌بار کاهش یافت. یکی از چالش‌های جدی سیستم‌های بانکداری و پرداخت در ایران هزینه بالای خدمات رایگانی است که بانک‌ها و شرکت‌های پرداخت ارائه می‌کنند. تا امروز پذیرندگانی که از خدمات شاپرک استفاده می‌کردند نه‌تنها هزینه‌ای پرداخت نمی‌کردند، بلکه در روز ۷ بار تسویه با آنها انجام می‌شد. منتها بانک مرکزی در این هفته در یک تصمیم درست اعلام کرد که تسویه یک بار در روز و آن‌هم در روزهای غیر‌تعطیل انجام می‌شود. در ابتدا برخی مقاومت‌ها در برخی اصناف مثل پمپ‌بنزینی‌ها مشاهده شد. شاید برایتان جالب باشد که تسویه با پذیرنده‌ها در دنیا گاهی تا یک ماه طول می‌کشد و در ایران تسویه ابتدا به‌صورت آنی انجام می‌شد. بانک مرکزی به‌مرور این تصمیم اشتباه را اصلاح کرد و ‌سیکل‌های تسویه را ابتدا به ۷ بار در روز و اکنون به‌یک‌بار در روز کاهش داده است. اثر مستقیم این کاهش سیکل‌های تسویه کاهش هزینه‌های خدمات بانکداری و پرداخت در ایران است. هرچقدر که این هزینه‌ها بیشتر شود، بانک‌ها از طریق سودهای بانکی فشار بیشتری بر مردم وارد می‌کنند و این فشار درنهایت به شکل تورم بر شانه‌های مردم سنگینی می‌کند.

خبر مهم باهمتایی: باهمتا سرمایه‌گذار خارجی گرفت. هفته گذشته خبری منتشر شد که استارتاپ پرداخت الکترونیکی باهمتا توانسته از پامگرنت سرمایه جذب کند. نکته مهم هم این بود که باهمتایی‌ها برای اولین‌بار این جذب سرمایه و عددهای آن را به‌صورت شفاف اعلام کرده بودند. اینکه یک استارتاپ فعال در زمینه فین‌تک ایران توانسته از سرمایه‌گذار خارجی سرمایه بگیرد موضوع مهمی است.

پیش‌ازاین برخی از استارتاپ‌های فین‌تک ایران توانسته بودند از سرمایه‌گذاران ایران سرمایه جذب کنند منتها این اقدام باهمتا اتفاق مهمی بود که امیدواریم به یک جریان تبدیل شود.

سرمایه خارجی در اقتصاد ایران یکی از نیازهای اساسی توسعه کسب‌وکارها و اقتصاد است و نمی‌توان به‌آسانی و ساده از کنار آن گذشت؛ چرا‌که جذب سرمایه‌گذار خارجی مسائل و مشکلات فراوانی دارد که امیدواریم این مسیر هموار شود و علی‌رغم تمام موانع و چالش‌هایی که وجود دارد، شاهد حضور بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی در فین‌تک ایران باشیم.

سردبیر ماهنامه عصر تراکنش

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.