صوفیا؛ ملکه استارتاپی بالکان

نگاهی به اکوسیستم استارتاپ بلغارستان

0

اکوسیستم استارتاپ صوفیا، پایتخت بلغارستان شرایط ویژه‌ای برای رشد دارد، اگرچه هنوز در ابتدای راه است. در صوفیا تعداد زیادی استعداد یافت می‌شود که در مقایسه با سایر مناطق نسبتا ارزان هستند. هزینه‌های زندگی در صوفیا پایین است و جامعه بزرگی از کارآفرینان در صوفیا حضور دارند که می‌توانید از آنها کمک و مشاوره دریافت کنید.

صوفیا پایتخت بلغارستان در قلب بالکان واقع شده است. این شهر یکی از مقاصد مورد نظر توریست‌ها‌ست زیرا قدیمی‌ترین شهر اروپا به شمار می‌رود که در آن می‌توان ساختمان‌هایی با سبک معماری‌ مختلف و نیز یک شهر مدرن را دید.

به عنوان یک کشور با سابقه تاریخی طولانی و تعاملات بسیار با کشورهای مختلف بلغارستان توجه بسیاری از افراد را جلب کرده است. در کل صوفیا مقصد خوبی برای گردشگری است و از پیش‌شرط‌های لازم برای زندگی برخوردار است. اما آیا این کشور برای استارتاپ‌ها مناسب است یا خیر؟

بلغارستان یک کشور پسا‌کمونیست است که وضعیت مالی مناسبی ندارد. با توجه به این موضوع داستان‌های موفقیت زیادی در صوفیا وجود دارد. طبق گزارش استارتاپ‌ بلینک ۲۰۱۷ این شهر در بلغارستان رتبه اول و در سطح جهانی رتبه ۷۸ را کسب کرده است.

استارتاپ‌های صوفیا

کیاس گروپ آکا وی‌-ری؛ استارتاپ مربوط به فناوری شبیه‌سازی برای کمک به تجسم‌سازی هر چیزی که قابل تصور است. در سال ۲۰۱۷ این استارتاپ جایزه آکادمی را برای شرکت فناورانه در ساخت تصویر فیلم‌هایی مانند ددپول کاپیتان آمریکا و دکتر استرنج دریافت کرد.

پی‌کلاود؛ استارتاپ ارائه‌‌دهنده خدمات ذخیره‌سازی فضای ابری ایمن به کاربران نهایی و کسب‌و‌کارها. این استارتاپ بیش از ۶ میلیون کاربر دارد و جایزه پلتفرم بهترین فضای ابری امنیتی را دریافت کرده است.

این‌هان سی‌وی؛ استارتاپی که به بیش از ۲۵۰هزار نفر کمک کرده است تا با تهیه رزومه‌های موفق به شغل مورد نظر خود برسند.

کریز؛ اپلیکیشن همراه برای ارائه پیشنهادهای شخصی‌سازی‌شده برای رویدادهای اطراف شما. شما می‌توانید حدود ۱٫۱ میلیون رویداد را در سراسر دنیا از طریق اپلیکیشن این استارتاپ پیدا کنید. این خدمات برای پیدا‌کردن فرصت‌های شبکه‌سازی بسیار مفید است.

تیکی؛ یک دکمه برای خرید بلیت حمل‌و‌نقل عمومی.

هدریچ؛ اگر می‌خواهید ایمیل یک فرد را پیدا کرده یا افراد را بر حسب سمت آنها در شرکت و ایمیل آنها پیدا کنید این ابزار مناسبی است.

مزایای صوفیا

اما صوفیا دارای چه مزایایی برای استارتاپ‌ها‌ست و چرا راه‌اندازی شرکت در این شهر توصیه می‌شود.

معافیت مالیاتی: بلغارستان از نظر نرخ مالیاتی یک بهشت مالیاتی است. نرخ مالیات سالانه شرکتی ۱۰درصد است و شما می‌توانید در صورت پرداخت قبل از ۳۱ مارس سال بعد ۵۰۰ یورو معافیت مالیاتی داشته باشید. از سوی دیگر هزینه‌ها برای راه‌اندازی یک شرکت در بلغارستان بسیار پایین است.

استعداد: در صوفیا تعداد زیادی استعداد یافت می‌شود که در مقایسه با سایر مناطق نسبتا ارزان هستند.

هزینه پایین زندگی: در مقایسه با سایر کشورها هزینه‌های زندگی در صوفیا پایین است. شما می‌توانید در مراحل اولیه استارتاپ خود به‌آسانی هزینه زندگی خود را درآورید.

جامعه پشتیبان: جامعه بزرگی از کارآفرینان در صوفیا حضور دارند که می‌توانید از آنها کمک و مشاوره دریافت کنید.

ضعف‌های صوفیا

مقررات سیاست‌ها بانکداری تشریفات اداری: یکی از معایب موجود در مقررات هدر‌دادن زمان است. نگارش اوراق تکرار و انتظار برای پاسخ برخی‌ نهادها زمان را هدر می‌دهد. راه چاره‌ای نیز وجود ندارد. برای راه‌اندازی اکثر کسب‌و‌کارها مانند حسابداری پرداخت امور کارمندان و غیره این روند وجود دارد.

تامین بودجه: دریافت بودجه مناسب برای استارتاپ کار دشواری است. با این حال با یک پرواز ۳۰ یورویی به لندن می‌توان این مشکل را حل کرد.

بازار مقصد: نیاز به تماس مستقیم با مخاطبان هدف یکی از مشکلات بر سر راه‌اندازی استارتاپ است. برای دستیابی به بازار بلغارستان باید یک ایده ناب داشته باشید. بنابراین یک بازار خارجی در دسترس شماست و باید به طور آنلاین با مخاطب مقصد خود در ارتباط باشید. این امر توسعه مشتریان را کمی سخت می‌کند.

بازیگران اکوسیستم استارتاپی بلغارستان

انکوباتورها: پیش‌شتاب‌دهنده اسمارت ایت اسمارت یک برنامه منتورشیپ فوق‌العاده برای بیش از ۴۰ برنامه آموزشی و فضای همکاری است. برای شرکت در این برنامه‌ها باید یک فرد بلغار در تیم شما باشد. این یکی از قدیمی‌ترین انکوباتورها در بلغارستان است و به بیش از ۳۰۰ استارتاپ کمک کرده و ۱۵۰ شریک در این زمینه دارد. به علاوه این انکوباتور یک جامعه بزرگ ایجاد کرده است.

پروژه دولتی صوفیا تک پارک برای پشتیبانی از تمام استارتاپ فناوری نوآورانه و ارائه محیط دفتر و یک طیف وسیع از خدمات فناوری و کسب‌و‌کار است. هدف آنها برقراری لینک بین فناوری و کسب‌و‌کارهای فعلی و کمک به بلغارستان است تا به یک مکان مناسب برای تحقیق و فناوری تبدیل شود.

شتاب‌دهنده الون: این شتاب‌دهنده بودجه مرحله شتاب‌دهندگی را ارائه می‌دهد. این شتاب‌دهنده به استارتاپ‌ها کمک می‌کند تا کسب‌و‌کار خود را پیش ببرند.

شتاب‌دهنده فاندر اینستیتیو: این یک برنامه راه‌اندازی استارتاپ و شتاب‌دهنده ایده‌آل است که یک برنامه جامع در حوزه استارتاپی‌ دارد.

سرمایه‌های خطرپذیر و فرشتگان

سی‌ای‌او انجلز کلاب: این شرکت سرمایه‌گذار خطرپذیر مدیران عامل است که به استارتاپ‌ها برای تامین بودجه مورد نیاز خود کمک می‌کند.

لانچ‌هاب ونچرز: یک شرکت سرمایه‌ خطرپذیر در صوفیا‌ست که روی استارتاپ‌ها در مراحل اولیه در بلغارستان و منطقه جنوب شرق اروپا سرمایه‌گذاری می‌کند.

بلغاریا انجلز: لینک بین کارآفرینان و فرشتگان است. می‌توان این شرکت را در رویدادهای بین‌المللی دید. آنها رویدادهایی را نیز برگزار می‌کنند.

نوک: شرکت سرمایه خطرپذیر در صوفیا که به استارتاپ‌های در حال رشد در مرکز و شرق اروپا کمک می‌کند.

در صوفیا تعداد زیادی استعداد یافت می‌شود که در مقایسه با سایر مناطق نسبتا ارزان هستند. در مقایسه با سایر کشورها هزینه‌های زندگی در صوفیا پایین است. شما می‌توانید در مراحل اولیه استارتاپ خود به‌آسانی هزینه زندگی خود را درآورید. جامعه بزرگی از کارآفرینان در صوفیا حضور دارند که می‌توانید از آنها کمک و مشاوره دریافت کنید.

فضاهای همکاری

بتاهاس: قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین فضای همکاری در بلغارستان که در آن استارتاپ‌ها و کارآفرینان رشد می‌کنند. نه‌تنها یک فضای بزرگ و تعداد زیادی اتاق دارد بلکه استارتاپ‌ها می‌توانند به مدت ۵روز در ماه در هر دفتر بتاهاس دیگر در سراسر دنیا کار کنند. 

سوهو: یک فضای همکاری دیگر که سابقه خوبی دارد. این فضا در مرکز شهر واقع شده ‌و نزدیک به ایستگاه مترو است. رویدادهای آموزشی زیادی در خصوص استارتاپ‌ها و نیز روانشناسی بهره‌وری و هنر برگزار می‌کنند. به علاوه یک ویلای هنر در نزدیک دریای سیاه در روستای سینه مورک به نام سوهو دارد که مقصد فوق‌العاده‌ای در طول تابستان است.

اییت لب: این مرکز در صوفیا یک فضای همکاری بی‌نظیر است که روی ایجاد یک جامعه فناوری قدرتمند تمرکز دارد. آنها رویداد‌های زیادی را در خصوص رمزگذاری و فناوری برگزار می‌کنند.

کوسموز: ‌در مرکز شهر واقع شده و نشان‌دهنده فرهنگ این منطقه است. این مرکز یک مکان دنج است که به همه چیز دسترسی دارد. باید توجه داشته باشید که قیمت‌ها و هزینه‌ها در مرکز شهر کمی بالا‌ست. آنها رویدادهای زیادی را در خصوص توسعه کسب‌و‌کار بازاریابی و فروش و حوزه‌های دیگر برگزار می‌کنند بنابراین هم‌بنیانگذاران غیر‌فناوری می‌توانند به آنها وصل شوند و از آن بیاموزند.

فضای همکاری پازل: این مرکز جایی است که برخی ‌استارتاپ‌های برتر جامعه استارتاپی بلغارستان به همراه الون و لانچ‌هاب در آن شکوفا شده‌اند. در این فضای همکاری استارتاپ‌ها موقعیت خوبی برای رشد و توسعه کسب‌و‌کار خود پیدا خواهند کرد.

آموزش استارتاپی

تعدادی مرکز آموزشی در بلغارستان وجود دارد که آموزش با‌کیفیت را در زمینه‌های کارآفرینی و فناوری اطلاعات ارائه می‌دهند اما دروس آنها به زبان بلغاری است. با این وجود در این مراکز آموزشی افراد می‌توانند منتورها یا استعداد‌هایی را برای پیوستن به تیم آنها پیدا کنند زیرا در صوفیا تمام افراد به زبان انگلیسی مسلط هستند.

سافت‌یونی: این مرکز بهترین آموزش نرم‌افزاری در بلغارستان را ارائه می‌دهد. در اینجا تعداد زیادی از استعدادهای فناوری متولد می‌شوند در نتیجه شما می‌توانید استعدادها‌ی جوان را پیدا کرده و از آنها دعوت کنید تا به تیم شما ملحق شوند. یا می‌توانید در رویدادهای رایگان مربوط به توسعه شخصی و فناوری اطلاعات شرکت کرده و با سخنرانان  و مهمانان این رویدادها ملاقات کنید.

ای‌استپ: یک آموزشگاه نرم‌افزاری که رویدادهای رایگانی را در خصوص فناوری اطلاعات طراحی گرافیک و مدیریت برگزار می‌کند. این آموزشگاه رویدادهایی را به زبان انگلیسی و بسته به سخنران برگزار می‌کند.

تلریک آکادمی: این مرکز نیز دوره‌های فناوری اطلاعات را با دوره‌های بازاریابی دیجیتالی سازماندهی می‌کند. دوره‌های بازاریابی دیجیتالی این آموزشگاه به زبان انگلیسی است.

اینترپرنرز لایبرری: مجموعه‌ای از بیش از ۷۵ کتاب مربوط به استارتاپ‌ها مدیریت بهره‌وری فروش بازاریابی توسعه محصول و غیره را که مقامات ارشد آموزشی جمع‌آوری کرده‌اند ارائه می‌دهد.

ایبل: یک جامعه بزرگ با بیش از ۲۰۰ عضو‌ است که به کارآفرینان و رهبران جوان کمک می‌کند. این جامعه تعداد زیادی از رویداد‌ها را در سراسر کشور سازماندهی می‌کند.

استارتاپ فاندیشن: سازمانی است که کارآفرینی و استارتاپ‌ها در بلغارستان را تشویق کرده و رویدادهای مفیدی را در این زمینه برگزار و سازماندهی می‌کند. در آنجا می‌توان اطلاعات مفیدی را درباره امور و رویدادهای مربوط به استارتاپ‌ها پیدا کرد.

اکوسیستم بلفارستان
اکوسیستم بلفارستان

جلسات و رویدادهای استارتاپی

در نایتز صوفیا جلسات ماهانه‌ای برگزار می‌شود که در آن صاحبان کسب‌و‌کارهای ناموفق از تجربیات و شکست‌های خود می‌گویند تا سایر افراد دیگر اشتباهات آنها را تکرار نکنند.

در سیلیکون‌درینک‌ابات صوفیا به طور منظم با اعضایی از شتاب‌دهندگان و استارتاپ‌های مشهور و نیز منتورها و افراد با‌استعداد ملاقات خواهید داشت. این مرکز برای آشنایی با جامعه استارتاپی در صوفیا بسیار مناسب است. هر جمعه‌شب در یک مرکز در صوفیا افراد گرد هم جمع می‌شوند.

بنیانگذاران استارت‌ایت اسمارت این رویداد را سازماندهی می‌کنند. بتا برک‌فست نیز یک مرکز گردهمایی هفتگی است که در آن با صاحبان استارتاپ‌های موفق آشنا می‌شوید. در این گردهمایی معمولا ۲۰ تا ۳۰ نفر شرکت می‌کنند.

از جمله سایر جلسات استارتاپی می‌توان به استارتاپ گریند صوفیا و استارتاپ سافاری صوفیا اشاره کرد. استارتاپ گریند صوفیا رویدادهای شبکه‌سازی منظمی را همراه با سخنرانی‌هایی از دنیای فناوری اطلاعات برگزار می‌کند. استارتاپ سافاری صوفیا نیز علاقه‌مندان به راه‌اندازی استارتاپ را در طول مسیر همراهی کرده و دنیای استارتاپی را به آنها نشان می‌دهد.

رویدادهای اصلی استارتاپی بلغارستان

وبیت: رویداد استارتاپی که ۵۰۰۰ شرکت‌کننده بیش از ۲۰۰ سخنران و بیش از ۱۰۰ استارتاپ در آن شرکت دارند. در این رویداد می‌توان با افراد مختلف آشنا شد و درباره هر موضوع استارتاپی با آنها گفت‌وگو کرد.

دیجیتال‌کی: یکی از رویدادهای بزرگ در جنوب شرق اروپاست که در آن افراد می‌توانند با بیش از ۲۰۰۰ کارآفرین سرمایه‌گذار و متخصصان بازاریابی دیجیتالی آشنا شوند. معمولا این رویداد دوروزه است و بیش از ۶۰ سخنران دارد.

استارتاپ ویکند صوفیا: یک لانچر برای استارتاپ‌هایی است که در مرحله ایده هستند. این استارتاپ‌ها می‌توانند ایده‌های خود را با دیگران در میان بگذارند.

در کل می‌توان گفت کارآفرینانی که می‌خواهند شرکت خود را در بلغارستان راه‌اندازی کنند از مزایای زیادی برخوردارند؛ زندگی خوب شرایط مالیاتی مناسب دسترسی سریع و ارزان به اینترنت استعدادهای فناوری هزینه پایین زندگی و جمعیتی که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. بلغارستان به سرعت دارد به یک مرکز مطلوب برای استارتاپ‌ها تبدیل می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.