شما خانه‌دار نیستید!

0

درست است که لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها به شما این امکان را می‌دهند که در هر گوشه از خانه کارتان را انجام دهید، اما اگر بخواهید از این قابلیت بیش از اندازه استفاده کنید، بدنتان قبل از بازنشستگی پیر و ازکارافتاده می‌شود. لازمه کار کردن در خانه، انتخاب یک صندلی مناسب است. پس اگر هنوز نتوانسته‌اید برای خرید صندلی هزینه کنید، به‌محض واریز شدن اولین درآمد به حسابتان پول خرید یک صندلی استاندارد را از آن جدا کنید. شاید مبل‌هایتان حسابی راحت باشند اما چند ساعت کار کردن روی مبل یا صندلی‌های غیراستاندارد آنقدر به گردن و ستون مهره‌ها آسیب می‌زنند که برای جبران آسیب‌ها باید هفته‌ها و ماه‌ها وقت صرف کنید.

  وقت‌شناس باشید

شما در خانه کار می‌کنید، اما معنایش این نیست که ساعت کاری ندارید و هر زمان که خواستید می‌توانید پای لپ‌تاپ بنشینید و به کارهایتان برسید. اگر نمی‌خواهید زندگی خانوادگی‌تان قربانی بی‌نظمی کار کردن در خانه شود، از همین ابتدا باید ساعات کارتان را مشخص کنید. اجازه دهید تفاوت کار در خانه با کار در اداره‌های دیگر، به همان حذف شدن مسیر رفت‌وآمد هرروزه ختم شود. شاید کاری که در خانه انجام می‌دهید، هشت ساعت از روز وقتتان را نگیرد و اصلا شاید امکان چند ساعت بی‌وقفه کار کردن را نداشته باشید، اما لازم است با توجه به شرایط زندگی‌تان، الگویی خاص اما مشخص را برای ساعات کارتان انتخاب کنید. می‌توانید این قانون را بگذارید که بعد از هر دو ساعت کار کردن نیم یا حتی یک ساعت با فرزندتان بازی کنید، یا اینکه صبح تا ظهر را کار کنید و ظهر درحالی‌که نهار می‌خورید یک فیلم خوب تماشا کنید. اما این قانون‌ها هرچه باشند باید خودتان را موظف به رعایت هرروزه‌شان کنید و تنها یک روز در هفته با مرخصی گرفتن از خودتان اجازه ایجاد تغییر در آن‌ها را صادر کنید.

  ساعت موبایلتان را کوک کنید

وقتی همکاری نیست که هرچند دقیقه یکبار پای میز کارتان بیاید و حواستان را پرت کند، ممکن است ساعت‌ها به فکر بلند شدن از روی صندلی‌تان نیفتید. حتما خودتان بهتر می‌دانید که مدام نشستن روی صندلی با عضلات و استخوان‌هایتان چه می‌کند. پس به جای اینکه تنها به گفتن «یادم می‌رود بلند شوم» کفایت کنید، ساعت تلفن همراهتان را کوک کنید تا هر نیم‌ساعت یکبار به شما بلند شدن از روی صندلی و کمی قدم زدن را یادآوری کند. می‌توانید برای حفظ سلامتتان در این شرایط، روی کمک اپلیکیشن‌هایی که به شما حرکات ورزشی پیشنهاد می‌کنند و هرچند دقیقه یکبار یک پیغام سلامت برایتان ارسال می‌کنند هم حساب کنید.

  مراقب شکمتان باشید

شمایی که دیگر نیازی به پیاده رفتن تا ایستگاه اتوبوس و یا بالا و پایین رفتن از پله‌های محل کارتان را ندارید، بیشتر از هرکسی در معرض چاقی قرار دارید. حالا اگر در میان ساعات کاری از خودتان با یک پرس چلو قورمه‌سبزی یا سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌ای که رویش را پنیراندود کرده‌اید پذیرایی کنید، قطعا در خانه کار کردن را بلای جان خود خواهید کرد. اگر نمی‌توانید در روزهای خانه بودنتان دست از هله‌هوله‌خوری بردارید، بهترین راه پر کردن یخچال از خوراکی‌های سالم و کم‌کالری و کمی پاکسازی کردن خانه از هله‌هوله‌هاست. می‌توانید اول صبح کمی هویج و خیار پوست‌گرفته هم روی میز کارتان بگذارید تا معده‌تان را پر کند و مجالی برای میل پیدا کردن به خوراکی‌های پرکالری باقی نگذارد. اگر تنها چند هفته طاقت بیاورید، می‌توانید اعتیادتان را به خوردن این خوراکی‌های پرکالری کنار بگذارید و در شرایط سالم‌تری کار و زندگی کنید. گذشته از این، همیشه یک لیوان آب روی میز کارتان بگذارید تا هم به اندازه کافی مایعات بنوشید و هم به‌محض خالی شدنش به بهانه پر کردن لیوان از جایتان بلند شوید و تا کنار شیر آب راه بروید.

  در باشگاه خودتان ثبت‌نام کنید

ممکن است همان شرایطی که باعث شده کار در خانه را انتخاب کنید، دست و پای شما را برای رفتن به باشگاه ببندد؛ اما نباید بگذارید که این محدودیت‌ها به بدنتان فشار بیاورند. اگر فرصت باشگاه رفتن ندارید، می‌توانید روزتان را با یکی از برنامه‌های ورزشی تلویزیون شروع کنید یا از یک سایت معتبر چند برنامه ورزشی ساده دانلود کنید و هر صبح نرمش کنید. باور کنید همین چند دقیقه نرمش روزانه می‌تواند در روزهای خانه‌نشینی شما را سر پا نگه دارد.

 به چشم‌هایتان رحم کنید

یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهای کار با رایانه و لپ‌تاپ استراحت ندادن به چشم‌هاست. شاید یادتان برود که هرچند دقیقه یکبار باید نگاهتان را به گوشه‌ای دوردست بدوزید تا چشم‌هایتان قربانی  کار بی‌وقفه شما نشوند. یکی از بهترین تمرین‌ها برای حفظ سلامت چشم‌ها این است که هرچند دقیقه یکبار برای چند ثانیه دورترین نقطه در سمت راست و دورترین نقطه در سمت چپ را نگاه کنید و با این ورزش چشم، بینایی‌تان را بیمه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.