رشد سرمایه‌گذاری خطرپذیر پاکستان

0

۵۳ شتاب‌دهنده پاکستانی، سالی ۷ تا ۱۵ استارتاپ را حمایت می‌کنند.

پاکستان یکی از بزرگ‌ترین جمعیت‌های جوان در دنیا را دارد. طبق گزارش توسعه بشر سازمان ملل که در سال گذشته منتشر شد، حدود ۶۴ درصد از جمعیت پاکستان زیر ۲۹ سال هستند و انتظار می‌رود این کشور حداقل به مدت ۳۰‌سال دیگر جمعیت جوان خواهد داشت.

با اینکه نرخ باسوادی در این کشور پایین است، بیش از نیمی از ۶۴ درصد افراد زیر ۲۹ سال باسواد هستند. به عبارت دیگر جمعیت زیادی از جوانان پاکستان سواد خواندن و نوشتن دارند و از دانش اولیه فناوری برخوردار هستند؛ یعنی می‌توانند با یک کامپیوتر یا تلفن همراه کار کنند.

سایر عوامل از قبیل ضریب نفوذ اینترنت، توسعه مهارت‌های مبتنی بر فناوری و پلتفرم‌های موجود به بسیاری از کارآفرینان امکان می‌دهند تا ایده‌های خود را تحقق بخشند و به استارتاپ‌های موفق تبدیل کنند.

این واقعیت که جمعیت جوان این کشور در مقایسه با نسل قدیمی‌تر به خوبی از فناوری‌ها و تلفن‌های هوشمند استقبال می‌کنند، نشان‌دهنده خوش‌بینی نسبت به تقاضا و گرایش به تحول دیجیتالی است.

سیاست پاکستان دیجیتال

طبق سیاست پاکستان دیجیتال ۲۰۱۸، این کشور بیش از ۲۰هزار فارغ‌التحصیل در رشته فناوری اطلاعات و مهندس در هر سال پرورش می‌دهد و بیش از ۳۰۰هزار متخصص فناوری اطلاعات انگلیسی‌زبان با تخصص در محصولات و فناوری‌های فناوری اطلاعات فعلی و در حال ظهور در این کشور حضور دارند.

کارآفرینی در پاکستان در حال افزایش است. گفت‌وگوها درباره ایده‌های جدید و استارتاپ‌ها در کشور و به ویژه در دانشگاه‌های بزرگ این کشور در حال گسترش است و بسیاری از آنها پلتفرم‌های خود را برای تسهیل در راه‌اندازی استارتاپ‌ها توسط دانشجویان دارند.

کارآفرینی در پاکستان

بر اساس گزارش بانک ملی پاکستان، حدود ۵۳ برنامه انکوباتور و شتاب‌دهنده در این کشور وجود دارد که از بین آنها ۷ تا ۱۵ استارتاپ در هر سال راه‌اندازی می‌شوند. به علاوه این گزارش نشان می‌دهد که تعداد استارتاپ‌های سال ۲۰۱۷ به تنهایی نزدیک به ۵۰۰ مورد است.

علاوه بر انکوباتورها و شتاب‌دهندگان، اکوسیستم استارتاپی پاکستان شاهد تقویت چشمگیری از طریق فضاهای همکاری، برنامه‌های جمعی، سرمایه‌گذاری فرشته و راه‌اندازی بخش‌های محلی مربوط به طرح‌های جهانی مانند استارتاپ گریند، لین استارتاپ ماشین، استارتاپ ویکند و استارتاپ کاپ است.

بنیانگذار یک استارتاپ موفق در دانشگاه علوم مدیریت لاهور می‌گوید: «با هزاران دانشجو که هر سال فارغ‌التحصیل می‌شوند، تقریبا غیرممکن است که همه آنها بتوانند مشاغل مورد علاقه خود را پیدا کنند. دلیلش این است، ما این روند را در افراد جوان و باانگیزه که استارتاپ‌های نوآورانه تاسیس می‌کنند، می‌بینیم. اکثر اینها شکست می‌خورند، با این وجود، آنهایی که موفق می‌شوند، سایر افراد را تشویق به ادامه مسیر می‌کنند.»

او می‌گوید: «اگر شما از من بپرسید که چه زمانی این حباب استارتاپی خواهد ترکید، می‌گویم شاید بعد از حداقل ۱۰ سال.»

از نظر تاثیر، استارتاپ‌های فناوری داخلی اغلب نیروی کار محلی را استخدام می‌کنند و اقدامات قابل‌توجهی در کشور دارند. با این حال، در بسیاری از موارد، نهادها در خارج از پاکستان، برای مثال در امارات متحده عربی و آمریکا تاسیس می‌شوند. بنابراین، حتی وقتی استارتاپ به شهرت می‌رسد، منشأ پاکستانی آن در نظر گرفته نمی‌شود.

یکی از دلایل اصلی این الگو آن است که استارتاپ‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات معمولا به سرمایه خطرپذیر زیاد و نیز حفاظت از ثبت اختراع نیاز دارند، که با وجود برخی اصلاحات اخیر، دستیابی به آنها در پاکستان هنوز دشوار است.

در نتیجه تمام این توسعه‌ها، سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها به‌تدریج در حال سرعت‌گرفتن در پاکستان است. در حالی‌که مقدار بودجه تزریق‌شده به برخی استارتاپ‌ها افشا نشده، سرمایه‌ منتشر شده در سال۲۰۱۵ به تنهایی ۱۵۵٫۴ میلیون دلار بوده است. حتی اگر برخی از قراردادهای بزرگ در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در این آمار لحاظ نشده‌اند، ۲سال اخیر از نظر مقدار سرمایه‌گذاری روی استارتاپ و تعداد قراردادهای انجام شده با سرمایه‌گذاران سال‌های بسیار خوبی بوده است.

مبلغ سرمایه‌گذاری استارتاپ در سال ۲۰۱۷، طبق گزارش‌ها، در ۶ ماه اول سال بسیار شدت گرفته و نشان می‌دهد که تمایل سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های پاکستانی افزایش یافته است.

در نتیجه، با شرایط اقتصادی کشور پاکستان، کارآفرینان خرد بهترین راهبرد برای فارغ‌التحصیلان جوانی هستند که می‌خواهند به رشد اقتصاد کشور خود کمک کنند و استارتاپ‌های موفق در سطح کشوری و بین‌المللی راه‌اندازی نمایند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.