رشد استارتاپی باید تصاعدی باشد

یادداشتی از دیانا خورشیدی *

0

* مشاور طرح تجاری و جذب سرمایه‌گذار

استارتاپ‭ ‬معمولا‭ ‬متشکل‭ ‬از‭ ‬یک‭ ‬تیم‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬ایده‌ای‭ ‬دارند‭ ‬و‭ ‬این‭ ‬ایده‭ ‬هنوز‭ ‬وارد‭ ‬بازار‭ ‬نشده‭ ‬یا‭ ‬سهمی‭ ‬از‭ ‬بازار‭ ‬ندارد؛ به‌عنوان‭ ‬یک‭ ‬کالا،‭ ‬خدمات‭ ‬یا‭ ‬پلتفرم. آیتم‌هایی‭ ‬که‭ ‬باعث‭ ‬می‌شود‭ ‬کسب‌وکاری،‭ ‬یک‭ ‬استارتاپ ‬محسوب‭ ‬شود‭ ‬از‭ ‬این‭ ‬قرار‭ ‬است؛‭ ‬از‭ ‬تیم‭ ‬بودن‭ ‬شروع‭ ‬می‌شود‭ ‬و‭ ‬شامل‭ ‬مواردی‭ ‬چون‭ ‬داشتن‭ ‬ایده‌ای‭ ‬نو،‭ ‬کپی‌کردن‭ ‬یک‭ ‬ایده‭ ‬جهانی‭ ‬و‭ ‬حتی‭ ‬داشتن‭ ‬یک‭ ‬ایده‭ ‬داخلی‭ ‬است.

استارتاپ باید با این ایده کپی شده، ارزش افزوده بیشتری به جامعه مخاطبان خود ارائه دهد. بنابراین مشابه‌بودن یا کپی‌بودن ایده زمانی بی‌اهمیت می‌شود که خدمات یا کالایی که ارائه و تولید می‌شود، حداقل با استراتژی جدیدی تولید و به بازار عرضه شود که شباهت‌هایی با رقیبانش نداشته باشد یا شباهت‌ اندکی داشته باشد.

رقابت در مورد استارتاپ‌ها بسیار مهم است و به همین دلیل هزینه‌های زیادی بابت بازاریابی و تبلیغات پرداخت می‌کنند. ویژگی بسیار مهم دیگری که استارتاپ‌ها را از سایر کسب‌وکارها‌ متمایز می‌کند، مربوط به بیزینس پلن استارتاپ‌هاست که داینامیک است یعنی دائما در حال بازنگری و تغییر است و حتی ممکن است بعد از گذشت یک سال از عمر یک استارتاپ، به طور کلی بیزینس پلن آن تغییر کند. بنابراین داینامیک‌بودن ویژگی مهم شرکت‌های استارتاپی است.

اندازه استارتاپ اما مهم نیست و یک استارتاپ می‌تواند از یک نفر یا ۴۰ نفر تشکیل شده باشد اما یک استارتاپ حتما باید دائما در حال رشد باشد. بنابراین سرعت رشدش به نسبت شرکت‌های بالغ بسیار بیشتر است و برای گرفتن سهم بیشتری از بازار باید رشد تصاعدی داشته باشد نه رشد کوچک و همیشه یکسان بلکه رشد تصاعدی. سن و سال شرکت استارتاپ هم مهم نیست و شرکت‌های ۴ یا ۵ ساله هم داریم که هنوز هم استارتاپ هستند.

در حال حاضر در اکوسیستم استارتاپی ایران وضعیت بسیار بهتری حاکم و آگاهی‌های دولتی و خصوصی و حمایت‌شان بیشتر شده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.