دوست داشتم بنشینم و کد بزنم

0

حامد تاج‌الدین ، هم‌بنیانگذار آچاره و اوبار، متولد ۱۳۶۲ و ورودی سال ۸۱‌ رشته برق دانشگاه صنعتی شریف است. می‌گوید کامپیوتری بودم اما به اشتباه برق خواندم. علاقه‌اش به کامپیوتر و کدنویسی بیشتر بوده و برق برایش جذابیتی نداشته است. در سال سوم و با درس «ساختار و زبان ماشین» علاقه‌اش به کامپیوتر و برنامه‌نویسی را پیگیری می‌کند.

در حوزه روباتیک و در قطب روباتیک دانشگاه حضور داشته و با حسام صلواتی که الان هم‌بنیانگذار آچاره و اوبار است، همکار بوده است. در فوق‌برنامه دانشگاه شریف هم فعال بوده و کارهای اجرایی کرده است.

می‌گوید به نوعی کارهای اجرایی برای همسوکردن آدم‌ها را در اردوها یاد گرفته است. بهمن امام، دیگر هم‌بنیانگذار آچاره و اوبار هم در دانشگاه و در اردوها معمولا با این دو نفر بوده است. «یکی از دلایل رشد آچاره این است که آدم‌هایش به‌خوبی با هم تناسب دارند یا به اصطلاح مچ هستند.» دو سال هم در رشته MBA شریف درس خوانده است. بعد از آن در ژانویه سال ۲۰۱۱ به تورنتو کانادا رفته و دکترای کسب‌وکار گرفته است.

هر چند وقتی بعد از سال‌ها تحصیل به ایران برگشته و آچاره را راه‌اندازی کرده، مادرش حرف‌های جالب‌توجهی به او زده است. خاطرات جالب و بامزه‌ای هم دارد از آغاز به کار آچاره و عکس‌العمل مادرش که می‌گفته من تو را فرستادم خارج از کشور که درس بخوانی و برای خودت کسی شوی، نه اینکه خانه مردم را تمیز کنی! (و اضافه می‌کند که البته نظافت کار بسیار خوب و شریفی است)

قول چند‌صد‌هزار دلاری

حامد تاج‌الدین بعد از یک سال اقامت در تورنتو، تیمی هفت‌هشت نفره جمع می‌کند که کاری انجام دهند که مفید باشد و ارزش افزوده ایجاد کند. از این تیم همگی در شرکت‌هایی مانند لیفت و اوبر و فیس‌بوک یا کار می‌کنند یا قبلا کار می‌کردند. این تیم ریزش‌هایی داشته اما از سه نفر باقی‌مانده که یکی در استنفورد و دو نفر دیگر در تورنتو بوده‌اند، اپلیکیشنی طراحی می‌کنند در حوزه استوری تلینگ(Story telling).

منظور از استوری همین مفهومی است که الان در اینستاگرام موجود است. این اتفاق در سال۲۰۱۲ افتاده ‌و هدف نهایی‌شان هم این بوده که بعدا مورد انتخاب اینستاگرام واقع شوند. این محصول را بارها در سیلیکون‌ولی معرفی و پرزنت می‌کنند. از یک نفر قول  چند‌صد‌هزار دلاری می‌گیرند که روی محصول‌شان سرمایه‌گذاری کند.

حامد می‌گوید «اما ما به یک مسئله فکر نکرده بودیم؛ اینکه تیم چند‌نفره که الان در کانادا و آمریکا مستقر است، در آینده قرار است در چه کشوری فعالیتش را ادامه دهد؟ آمریکا، کانادا یا ایران؟»وقتی سرمایه‌گذار این سوال را می‌پرسد، آنها پاسخی برای سوالش نداشته‌اند، چون اولویت‌های متفاوتی داشتند و همین اختلاف در انتخاب مکان آینده، موجب می‌شود که سرمایه‌گذاری منتفی باشد. آن زمان این اپلیکیشن را ۴۰۰ هزار دلار هم ارزش‌گذاری می‌کردند.

پلتفرم‌هایی که زندگی را تغییر می‌دهند

بعد از این تلاش می‌کند که مقطع دکتری‌اش را تمام کند. در سال ۲۰۱۵، به ایران می‌آید و هم‌بنیانگذاران فعلی‌اش را پیدا می‌کند و طی دیدارهایی، تلاش می‌کنند که ایده‌ای را شکل داده و کاری را آغاز کنند. حسام از سوئیس می‌آید و بهمن هم که ایران بوده، با حامد تیمی سه‌نفره تشکیل می‌دهند که الان اوبار و آچاره را دارند.

هم‌بنیانگذار آچاره و اوبار در دوره دکتری، روی مدل‌های بهره‌وری پلتفرم‌ها کار می‌کرده که چرا این پلتفرم‌ها به‌وجود آمده‌اند و چه کارایی‌هایی دارند و در آینده کسب‌وکارها چه تاثیری خواهند گذاشت. «این بازار، بازار جذابی بود، چون حرف جدیدی بود و در آن زمان که سال ۲۰۱۳ بوده، حتی اوبر هنوز به شهرت امروز نبوده و لیفت به‌تازگی راه‌اندازی شده بوده است.  حامد تاج‌الدین می‌گوید «در آن زمان من در همین زمینه سازماندهی‌های جدید تحقیق می‌کردم.

من چون در این فضاها کار کرده‌ بودم، به بهمن و حسام هم پیشنهاد دادم که کسب‌وکاری روی چنین پلتفرمی پیاده‌سازی کنیم. اواخر سال۹۴ بود و ما هر سه در سه گوشه‌ از دنیا بودیم اما با هم ایده‌پردازی می‌کردیم. ‌بهمن که در ایران بود، ایده خدمات را پیشنهاد داد و با ایده‌پردازی از روی سایر کسب‌وکارهای مشابه خارجی، کار روی ایده را شروع کردیم.»

در همین زمان برای پست‌داک به فرانسه می‌رود و به تیمی می‌پیوندد که روی موضوع پلتفرم بیزینس‌مدل، تحقیقاتی انجام می‌داده به منظور بررسی این موضوع که تغییراتی که با استفاده از این پلتفرم‌ها در بیزینس‌مدل‌ها اتفاق می‌افتد، پیامدش برای صنعت کالاهای تند‌مصرف (FMCG) چیست. «چنین تحقیقاتی نشان می‌دهد که آنها تا چه اندازه در این زمینه رشد کرده بودند و به چه نیازهایی در آینده جامعه خود توجه می‌کردند.»

کارکردن روی پلتفرم‌ها و انجام کارهای تحقیقاتی موجب می‌شود که حامد تاج‌الدین باور جدی داشته باشد که می‌توان با پلتفرم‌های مختلف و بهره‌ور، تغییرات مثبت بسیاری در حوزه‌های گوناگون ایجاد کرد؛ تغییراتی که بهره‌وری را افزایش می‌دهد و چرخه درآمدی منصفانه‌ای را هم رقم می‌زند. به همین دلیل در نهایت آچاره و اوبار را با دو هم‌بنیانگذارش راه‌اندازی کرده‌اند.

گفت‌وگوی شنبه با هم‌بنیان‌گذار اوبار و آچاره را اینجا بخوانید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.