خسارت ۱۰۰ میلیارد دلاری سافت‌بانک

اویو، امید هتل فور سایتز را ناامید کرد

0

سال گذشته سافت‌بانک بیش از ۲۰۷‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرد؛ اما سرمایه‌گذاری روی پیمانکارانش شکست خورد

شرکت سافت‌بانک (SoftBank) یکی از مشهورترین سرمایه‌گذاران استارتاپی جهان برای افزایش سرمایه صندوق مشهور ۱۰۰ میلیارد دلاری خود به نام ویژن فاند (Vision Fund) به عرضه عمومی سهام روی آورد.

اما سافت‌بانک نتوانست به مقصود خود برسد. این شرکت برای نخستین بار در ۱۴سال گذشته از زیان مالی در سه‌ماهه‌ اخیر خبر داد. در این گزارش به شکست استارتاپ‌های زیرمجموعه سافت‌بانک و فعالیت آنها می‌پردازیم.

۵ سال قبل، سونیل سولانکی (Sunil Solankey)، بازنشسته ارتش هند، هتلی با نام فور سایتز (four sights) را در حومه دهلی‌نو راه‌اندازی کرد. تجارت سولانکی، پایدار بود ولی محلی که او هتلش را تاسیس کرده، برای توریست‌ها جذاب نبود.

سال گذشته استارتاپ اویو که سال ۲۰۱۳ تاسیس شده، برای گسترش تعداد هتل‌هایی که با آنها همکاری می‌کند، سراغ استارتاپ فور سایتز رفت. مدیر استارتاپ اویو، ریتش آگاروال (Ritesh Agarwal) با سولانکی مذاکره کرد.استارتاپ اویو خواهان همکاری با فور سایتز بود و می‌خواست برای سولانکی مشتری پیدا کند.

همکاری اویو و فور سایتز، پرداخت‌های ماهیانه استارتاپ فورسایتز را تضمین می‌کرد. بعد از مدتی سونیل سولانکی برند خود را بازسازی کرد و از آن به بعد اتاق‌های هتلش را به نام اویو اجاره می‌داد. اتفاق خوشایندی برای سولانکی افتاد، چون توانسته بود از طریق سایت اویو اتاق‌های خالی هتلش را پر کند.

از زمان درخواست همکاری اویو، سولانکی ۶۰۰ هزار روپیه معادل ۸۴۰۰دلار به دست آورد. مدیر فور سایتز با این پول دکوراسیون هتلش را تغییر داد، مبلمان‌های هتلش را عوض کرد و روتختی‌های نو خرید. اما همکاری اویو و فور سایتز مدت زیادی دوام نیاورد. اویو پرداخت‌هایش را قطع کرد و سولانکی دوباره به حاشیه رفت.

سولانکی یکی از میلیون‌ها مدیر و صاحب مشاغل کوچکی است که با استارتاپ‌های دیگر همکاری کرده و به سرانجام نرسیده است. بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری شکست‌خورده در تاریخ متعلق به سرمایه‌گذاری سافت‌ بانک در ویژن فانداست. سافت‌بانک ۱۰۰میلیارد دلار بر استارتاپی سرمایه‌گذاری کرده بود اما شکست خورد.

ماسایوشی سان(Masayoshi Son)، مدیر اجرایی سافت‌‌‌بانک سال ۲۰۱۶ در ویژن فاند سرمایه‌گذاری کرد. مدل کسب‌وکار سافت‌بانک استخدام پیمانکار و انجام خدمات توسط آنهاست. استارتاپ‌ها با این روش سافت‌بانک خیلی سریع رشد می‌کنند.

بیشتر شرکت‌های تازه‌کار که از سرمایه سافت‌بانک استفاده می‌کردند، جذب پرداخت‌های سافت‌‌بانک شدند، اما وقتی در سودآوری شکست خوردند و سافت‌بانک سیاست‌های کاری خود را تغییر داد، سراغ شرکت‌های مشابه رفتند. نیویورک‌تایمز اسنادی را در این زمینه منتشر کرده است.

سال گذشته سافت‌بانک بیش از ۲۰۷‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرد؛ اما سرمایه‌گذاری روی پیمانکارانش شکست خورد

این گزارش درباره ۵۰ نفر از صاحبان مشاغلی است که سرمایه آنها از سافت‌بانک تامین شده است. اویو، یکی از استارتاپ‌های حمایت شده توسط سافت‌بانک است. سال گذشته سافت‌بانک بیش از ۲۰۷‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرد؛ اما سرمایه‌گذاری روی پیمانکارانش شکست خورد.

سافت‌بانک و دیگر شتاب‌دهنده‌ها، ارزش استارتاپ‌ها را افزایش می‌دهند. ۲سرمایه‌گذاری بزرگ سافت‌بانک متعلق به وی‌ورک و اوبر است. استارتاپ اویو، از مدل کسب‌وکار وی‌ورک استفاده می‌کند. به گزارش سافت‌بانک، وی‌ورک هفته گذشته ۴٫۶ میلیارد دلار به این شرکت خسارت وارد کرد.

اویو درباره قطع همکاری با سولانکی می‌گوید: «وقتی در رستوران خالی هتل بنشینید، حس می‌کنید تجارت‌تان نابود شده است. کسب‌وکار سولانکی پاسخگوی سلامت کار نیست.»‌سال ۲۰۱۵، سافت‌بانک ‌روی اویو سرمایه‌گذاری کرد. از آن زمان اویو با هتل‌های زیادی همکاری کرد تا شبکه‌ مربوط به هتلداری کامل شود. اکنون اویو بیش از ۱٫۲‌میلیون اتاق دارد.

این اتاق‌ها در هند، چین و آمریکا هستند. به گفته سولانکی، هتل فور سایتز ماهیانه ۱۵۰هزار روپیه معادل ۲۱۰۰ دلار از دست می‌دهد. او برای ادامه حیات استارتاپ‌ خود نیاز به پول دارد ولی نسبت به قراردادها و پرداخت‌ها بی‌اعتماد است. تجربیات سولانکی در مجله ایندیا تایمز به اشتراک گذاشته شده است.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.