بنویسیم برندینگ، بخوانیم همه‌چیز

چیزی درباره برندینگ از قلم نیفتاده

0

برندینگ چیست؟ چطور پرسونال برندینگ بسازیم؟ برندینگ محصول- مراحل پرسونال برندینگ – نقش برندینگ در استارتاپ- چرا برندینگ مهم است؟

درباره معنی دقیق برندینگ تردید دارید؟ چیزهایی شنیده اید و هنوز مطمئن نیستید که می دانید مارکتینگ چیست؟ نگران نباشید، مارکتینگ یکی از مفهوم‌­های گنگ و نامشخص در تخصص بازاریابی یا مارکتینگ است، حتی اگر از فارغ‌التحصیلان این رشته ها هم سوال کنید ممکن است پاسخ دقیقی دریافت نکنید. برندینگ، پرسونال برندینگ یا برندینگ شخصی اصطلاحاتی است که این روزها بسیار می‌شنویم. در ادامه درباره همه مفهوم های گنگ را شفاف‌سازی خواهیم کرد.

برندینگ چیست؟

برندینگ چیست؟

برندینگ در معنای لغوی دربرگیرنده فرآیندی است که در آن صاحبان کسب و کار و شرکت به نام‌­گذاری، اختصاص دادن نماد یا سمبل و طراحی خاص برای خدمات­‌شان اقدام می‌­کنند. این نماد یا لوگو با طراحی و رنگ بندی آنقدر مهم است که برای طراحی آن ساعت‌ها وقت گذاشته می­شود و شبیه شناسنامه آن خدمات است.

مجموعه نماد، رنگ، طراحی هویت آن محسوب می‌شود و بعد از تولد این هویت برند آن ساخته شده است. در بسیاری از موارد برندینگ به همین­جا ختم می­‌شود و مجموعه اگر مدیر مارکتینگ ماهری نداشته باشد، ممکن است با خودش اینطور فکر کند که هزینه‌­های لازم برای برندینگ را انجام داده است. این فرآیند نام گذاری و حاشیه‌­های مربوط به آن فقط برای مشخص کردن زمینه و فعالیت خدمات یا محصول است و کمک می‌­کند که تمایز آن از دیگر خدمات و محصولات حفظ شود.

برندینگ را چگونه توصیف می کنیم؟

برندینگ آب حیات هر کسب و کار است؟ چرا؟

برندینگ مهم است چون نه تنها شما را در ذهن مخاطبتان نگه می­‌دارد، بلکه باعث می­‌شود مخاطب شما بداند که از برند شما چه می­‌خواهد و چه انتظاراتی باید داشته باشد. داشتن برند و لوگوی اختصاصی به شما کمک می‌­کند تا در میان رقبایتان شناخته شوید و رفته رفته این حس را به مخاطبانتان منتقل کنید که آنچه شما ارائه می­‌کنید گزینه بهتری است و از شما خرید کنند.

پدر بازاریابی فیلیپ کاتلر برندینگ را چطور تعریف کردند؟

فیلیپ کاتلر پدر بازاریابی مدرن، برند را اینگونه تعریف کرده است: برند یک اسم، واژه، علامت، سمبل، طراحی و یا ترکیبی از این ها است که ویژگیهای کالاها و خدمات یک فروشنده و یا گروهی از فروشندگان را از سایر رقبایشان متمایز می کند.

چرا برندینگ مهم است؟

 

۴ علت برای آنکه برندینگ خود را جدی استارت بزنید

برندینگ برای هر فرآیندی ضروری برای هر مجموعه است، برندینگ مهم است چون تاثیری جامع بر کل فرآیند کسب و کار مجموعه می‌­گذارد. برندینگ می­‌تواند نوع نگرش مخاطبین شما را تغییر دهد، درآمدهایی به شما اضافه کند و آگاهی برند شما را بالا ببرد.

به شما رسمیت می­‌بخشد

از مهم‌ترین علتی که برندینگ را عامل موفق یا ناموفق شدن هر کسب و کار به حساب می‌­آورند این است که برندینگ به مجموعه شما رسمیت می­‌دهد و موجب می‌­شود مخاطب خدمات شما بعد از مدتی با دیدن رنگ سازمانی مجموعه شما بدون نگاه به لوگو، شما را می‌شناسد. گفتیم لوگو، یادمان آمد بگوییم لوگو مهم­ترین المان برندینگ شماست، مهمترین نه همه برندینگ شما. مهم­ترین عامل بودن نیازمند این است که طراح لوگویتان را با دقت و بدون خساست استخدام کنید چون لوگوی شما باید در نگاه اول، سرها را به سمت خودش بچرخاند.

اهمیت یرندینگ

برای مشتری‌­های جدید کارت دعوت می­‌فرستد

سری به نمایشگا­های کسب و کارهای نوپا می‌­زنید و به غرفه اسنپ می‌­رسید، می­شنوید که دو دانشجوی دم غرفه با هم درباره برندینگ قوی اسنپ صحبت می­کنند، با خودتان فکر می­‌کنید برندینگ قوی چه جور برندینگی است؟ برندینگ قوی همان فرآیندی است که باعث می‌­شود حس مثبتی در ذهن مخاطب یا مشتری­تان به جا بگذارید و مشتری با نام شما آشنا شود، این آشنایی در بستر زمان در صورتی‌­که به تجربه منتهی شود، برایتان اعتبار خواهد شد و کسب اعتبار ثروت شماست که از آن پس باید مراقبش باشید. اگر برندینگ خود را به خوبی یا همان قوی اعمال کرده‌­اید، این مژده را بشنوید که شما بهترین تکنیک تبلیغات را استفاده کرده‌­اید و آن چیزی نیست جز تبلیغ دهان به دهان. مشتری ه­ای که به شما اعتماد کرده‌اند، برایتان مشتری­های جدیدی خواهند آورد.

برندینگ و جذب مشتری

در میان رقبایتان برایتان اعتماد می‌­خرد

حضور حرف‌ه­ای و با استراتژی منظم چیده شده به مجموعه شما کمک می‌­کند تا در میان مخاطبین‌­تان و همچنین افرادی که پتانسیل مخاطب­ شما شدن رو دارند، معتمد شوید. مردم غالبا به برندی که تصویر حرف‌ه­ای از خود به نمایش می‌­گذارند اعتماد بیشتری می‌­کنند. برندینگ در صورتی که به نحو مناسبی اعمال شود این پیام را به اذهان منتقل می­کند که صنعتی در پشت صحنه این برند در حال خدمت­‌رسانی است و همین برای جلب اعتماد نیمی از راه است.

برندینگ پشت تبلیغات ایستاده است                                                                            

یکی دیگر از مؤلفه­‌های مهم برندینگ تبلیغات است. استراتژی‌­های تبلیغاتی مستقیمآ بر برندینگ تاثیر می­‌گذارد. تکنیک‌های تبلیغات مثل استفاده از محصولات شرکت­‌هایی که معتبر شناخته شده‌اند و در میان مردم جایگاه خوبی دارند یکی از راه‌­های جذاب تبلیغات است که می­‌تواند مسیر برندینگ را هموار کند.

برندینگ و تبلیغات

برندینگ و برندسازی دو جهان متفاوت یا منزلی یکسان؟

پای صحبت صاحبان کسب و کار که می­‌نشینیم و موضوع بحث به برندینگ و برندسازی می‌رسد، بحث گنگ می­‌شود و گویا این دو مفهوم با هم یکسان‌­اند. بررسی می­‌کنیم تا تفاوت­ها را بفهمیم. تفاوت برند و برندینگ تفاوت ظریف ولی قابل توجه است.

تفاوت این دو در این است که یکی عملی است و دیگری یک ابزار. برندینگ یک عمل است، به بیانی دیگر، برندینگ فرآیند ساخت یک برند است، این فرآیند شامل جا باز کردن محصول شما در بازار، طراحی و اعمال استراتژی، انتخاب نام و لوگو است.

برندینگ ساخت یک برند

برند حاصل و دسترنج برندینگ شماست، همانطور که بالاتر توضیح داده‌­شد، برند شما توصیفی از شما و کسب و کارتان است.

برند ابزار بازاریابی

هویت برند مفهومی متمایز در برندینگ

هویت برند (Brand Identity) هم مانند برند و برندینگ همان لوگو پنداشته می‌­شود. هویت برند مفهومی متمایز و ورای صرف لوگو است. لوگو جزیی از هویت برند است و برند یک تجربه است و هویت برند برداشت و درک مخاطب از برند شماست.

هویت برند

هویت برند مجموعه‌­ای از المان­های بصری و غیر بصری است که یک کسب و کار برای ساختن تصویری از برند خود به طراحی آن اقدام می­کند. هویت برند شماست که شما را از تمامی رقیبان دیگر متمایز می­‌کند و مخاطبان شما از آن بهره می­‌برند تا شما را بشناسند.

هویت برند عناصر سازنده‌ای دارد که برای خلق تجربه‌­ای عمیق و تاثیر مورد نظر بر مخاطبین می‌­توان آنها را تغییر داد و دستکاری کرد، این موارد ۱۰ گانه عبارتند از، لوگو، شعار برند، شکل ظاهری، گرافیک،صدا، مزه، حرکت، رنگ.

برای درک بهتر هویت برند اسنپ را با هم بررسی می­کنیم.

استارتاپ تاکسی آنلاین که آن را امروزه با اسنپ می‌­شناسیم کار خود را با برند تاکسی‌یاب آغاز کرد و در ادامه نام خود را به اسنپ تغییر داد. در همین تغییر نام استراتژی هویت برند را می­‌توان فهمید. تاکسی در اذهان عمومی اتومبیل‌­های زرد رنگی است که در خطوط تاکسیرانی فعالیت دارد، چرا استارتاپی باید با انتخاب این نام زمینه شکست خود را فراهم کند و تصویری که از  برند خود را می‌­سازد تاکسی باشد؟ با استراتژی درست نام برند تغییر پیدا کرد. رنگ سازمانی اسنپ رنگ سبز نئون است که انتخاب این رنگ بیش از هر علامت دیگری مثل علامت تعجب، جلب توجه می­کند. شعار اسنپ « با اسنپ، در هر زمان و مکان، آسان و هوشمند درخواست خودرو کنید» است.

با این ۵ ابزار برندینگ، کسب و کارتان را ماه شب چهارده کنید

برندینگ صوتی

 تولید پادکست و فایل­‌های صوتی از روش­‌هایی است که اخیرأ بسیار مورد استقبال بوده است. اگر سری به نرم افزارهای انتشار پادکست بزنید تعداد رو به افزایشی از فایل‌­های صوتی را خواهید دید. البته تولید و انتشار محتوای صوتی کار آسانی به نظر نمی‌­رسد زیرا نیاز به المان­‌های زیادی نظیر گوینده‌ه­ای با صدای منحصر به فرد و استودیو و ابزار تحصصی دارد.

برندینگ ویدئویی

تولید ویدئو برای معرفی یک برند جدید از روشهای مرسوم برندینگ است. تولید و انتشار کلیپی از خدمات ارائه شده برندینگ ویدئویی است.

برندینگ بصری

برندینگ بصری به مجموعه لوگو، پوستر و دیگر مفاهیم بصری است. جمله­‌ای درباره برندینگ می­‌شنویم، اولین حس آخرین حس است. این جمله این میزان اهمیت حس اولی که به مخاطب منتقل می‌­شود خبر می‌­دهد.

برندینگ محتوا

هر چیزی که درباره یک برند می‌­شنوید، محتواست. اگر این محتوا از آدرس درستی عبور کند می­تواند موجب افزایش فروش و قرار دادن شما در مسیر هدف‌­هایتان شود.

تبلیغات دهان به دهان

 وقتی افراد مختلف درباره شما صحبت می­‌کنند برند شما در حال حرکت به سمت قله‌­هاست. البته مسلمأ منظورمان صحبت مثبت است. تبلیغات دهان به دهان یکی از بهترین روش‌های تبلیغات است. تلاش کنید برندتان را جذاب کنید تا مخاطب شما مخاطب بعدی­تان را با خودش بیاورد.

برندینگ شخصی یا پرسونال برندینگ کارت ویزیت این روزها

آگاهی از برند

بیایید قبل از آنکه وارد برندینگ شخصی شویم کمی درباره حسی که از این عبارت برداشت می­‌شود توجه کنیم. وقتی برندینگ شخصی را شنیدم کلمه­ای شبیه شهرت در ذهنم آمد، کمی مطالعه را با شما در میان می­‌گذاریم. برندسازی شخصی اولین بار توسط ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید مطرح شد.

پرسونال برندینگ

شهرت واژه جدید و عجیبی نیست. کسی که افراد زیادی او را می­شناسند مشهور است، سلبریتی­‌ها مشهور هستند، اما آیا می‌­توان گفت آنها برندینگ شخصی یا پرسونال برندینگ کرده اند؟

مسیر پرسونال برندینگ و شهرت دو مسیر برعکس است. شهرت سرمایه فرد مشهور است در حالی­که پرسونال برندینگ به روندی معکوس فکر می­کند. فردی که اقدام به ایجاد آن می­کند این را در سر دارد که من تخصصی یا محصولی برای ارائه دارم و با ساختن برند شخصی خودم می­توانم در این بازار پر هیاهو جایی برای نام خودم و ارائه تخصص خودم باز کنم.

 

  1. وب سایت شخصی­تان نردبان برندینگ شخصی­تان:

    توجه داشته باشید که وب­سایت شخصی شما گویا منزل شغلی شماست، باید گرم و پذیرا باشد. گویای گوشه­ای از تجارب حرفه­ای مثل موفقیت­ها و حتی شکست­های شما باشد. کاربری که به سایت شخصی شما سر می­زند و به دنبال دوره­های توسعه فردی است باید بفهمد که مدرس این دوره چه میزان حرفه­ای است تا به او اعتماد کند.

  2. شبکه­‌های اجتماعی، همدم همیشگی­تان:

    از قدرت شبکه­‌های اجتماعی غافل نشوید. حتما می­‌دانید که بالا بودن دنبال کنندگان حساب کاربری اینستاگرام ناخودآگاه در ذهن کاربران چراغی را روشن می­‌کند. مخاطبین خود را بشناسید و مناسب نیاز آن­ها محتوا تولید کنید. تلاش کنید به روز رسانی­های تخصص­تان را در شبکه­‌های اجتماعی مختلف به اشتراک بگذارید.

  3. تا الآن میزبان بودید، در وب سایت­های دیگران میهمان باشید:

به عنوان میهمان در سایت­های دیگران ترجیحأ هم تخصص با خودتان، اقدام به انتشار مقاله کنید. این قدم حرفه­ای برایتان اعتبار می­‌خرد.

 

ارزش ویژه برند (Brand Equity)

یکی دیگر از مفاهیم مربوط به برندینگ ارزش ویژه برند است. این مفهوم بر توسط دیوید آکر مطرح شد و در ادامه مدلی تحت عنوان مدل آکر طراحی شد. ارزش ویژه برند سند شش دانگ مالکیت شماست.

ارزش ویژه برند مجموعه‌­ای از دارایی و تعهدات مربوط به برند شماست. این ارزش ویژه اثر متمایز و مثبتی است که شناخته‌­شدن آن بر واکنش مصرف­‌کننده تاثیر می‌­گذارد.

تعریف آکر از ارزش ویژه دارای وجوه خاصی است که شناخت این وجوه به درک بهتر فرآیند برند سازی کمک می­کند. این المان­ها عبارتند از، آگاهی برند (Brand awareness)، وفاداری برند (Brand loyalty)، کیفیت ادراک شده (Perceived quality)، تداعی برند (Brand associations).

ارزش ویژه برند

آگاهی

منظور از این آگاهی میزان تاثیری است که در ذهن مخاطب یا مصرف­‌کننده به جا گذاشته می‌­شود. اینکه با شنیدن نام سفارش آنلاین غذا یاد اسنپ­‌فود می‌­افتید، این را می­رساند که به برند اسنپ­‌فود آگاهی دارید.

وفاداری

ارزش ویژه برند تا حد زیادی حاصل میزان وفاداری مشتریان است. در هنگام ارزش­‌گذاری برای خرید و فروش برند، وفاداری برند یکی از فاکتورهای کلیدی است. حتما نام باشگاه مشتریان بانک ملت را شنیده‌­اید، افرادی که در باشگاه مشتریان ملت ثبت­‌نام کرده‌­اند، به این برند وفادار هستند.

تداعی

ارزش ویژه برند تا حدود زیادی مدیون تداعی‌­های ذهنی مشتریان از برند است. تداعی برند هر امر مستقیم یا غیر مستقیم در ذهن مشتری است. برخی تداعی‌­ها با حس مثبت همراه­‌شان باعث می­‌شوند که احساس نیاز مشتری ختم به خرید شود.

مثلا اگر با دفتر استارتاپ تپسی تماس گرفته باشید و با برخورد گرم و صمیمانه پشتیبان­‌ها رو به رو شده باشید، حس مثبتی نسبت به پشتیبانی برند تپسی خواهید داشت و در صورتی که مسئله‌­ای پدید بیاید، در ذهن خود این تداعی را دارید که می­توانید مسئله را مطرح کنید.

کیفیت ادراک‌شده

کیفیت ادراک­‌شده برند نوعی از تداعی برند است. این نوع تداعی به‌­صورت مثبتی در ذهن ثبت شده‌­است. تنها وجه‌­ای از امتیاز ویژه که ارتباط تنگاتنگ با خرید و فرآیند مالی دارد کیفیت ادراک شده است

کیفیت ادراک شده، حافظه مثبت شما از تجربه خریدتان است. شما برند را باور کرده­اید و از تجربه این برند احساس رضایت کرده‌­اید و درباره برتری این محصول قضاوت مثبتی دارید.

‌ری‌برندینگ

همه آنچه تاکنون درباره‌اش صحبت شد فرآیند ساخت برندینگ از ابتدا بود، بیایید اینطور تصور کنیم که از این مرحله گذشتیم و برند ما هم جایگاه خوبی را در بازار هدف‌مان به‌دست آورد. با گذر زمان احساس کردیم که شکل ظاهری برند ما آنچه که باید نیست و نیاز داریم که تغییرش دهیم، آیا ممکن است؟ بله، ممکن است.

ری‌برندینگ ری‌برندینگ

ری‌برندینگ

 

 

 

این احساس نیاز به تغییر همان چالشی است که بیشتر بانک‌های کشور آن دچارش بودند. به فرآیند هرگونه تغییر بصری در شکل ظاهری برند، تغییر بسته‌‌بندی و هرگونه ابزارهای مختلف بازاریابی را ری‌برندینگ می‌گویند. نمونه‌ای از ری‌برندینگ برندهای داخلی که بانک ملت انجام داده را در تصویر می‌بینید.

ریبرندینگ بانک ملت

در اکوسیستم استارتاپی هم شاهد ری‌برندینگ اسنپ بوده‌ایم، همان‌طور که گفته شد اسنپ فعالیت خود را با نام تاکسی‌یاب آغاز کرد و در ادامه با تغییر نام و لوگو تصویری شبیه آدرس را لوگوی خود قرار داد و بعد از پذیرای انتقادهایی در جهت کپی بودن نهایتا لوگوی خود را به لوگوی سبز رنگی که در متن این مقاله هم مشاهده کردید تغییر داد و به زبانی تخصصی‌تر ری‌برندینگ کرد.

ریبرندینگ اسنپ

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.