بررسی فروش اقساطی خودرو

0

فروش اقساطی خودرو در چند سال گذشته با استقبال گسترده ی مردم مواجه شد که این جلب توجه به دلیل کاهش بودجه ی اکثر خانواده‌ها و افراد برای خرید خودرو می باشد. با توجه به وضعیت امروزه ی اقتصادی کشور احتمالا فروش اقساطی خودرو در سال‌های آینده توجه خریداران بیشتری را نیز به خود جلب می کند.

در حال حاضر فروش اقساطی خودروهای نو به یکی از خدمات اصلی شرکت‌های خودروسازی، واردکنندگان خودروهای خارجی و شرکت‌های لیزینگی تبدیل شده است. البته باید گفت فروش اقساطی خودرو تنها مربوط به اتوموبیل‌های نو نمی باشد و در این روزها شامل فروش خودروهای دست دوم نیز شده است. بسیاری از فروشنده‌ها و نمایشگاه‌های اتوموبیل از این شیوه ی فروش استفاده می کنند.

علاوه بر آن نیز صاحبان خودروها برای فروش اتوموبیل‌های خود با استفاده از آگهی‌ها به صورت مستقیم با خریدار ارتباط برقرار کرده و وارد معامله می شوند. در حال حاضر برای این دسته از معاملات بسیاری از وبسایت‌ها و برنامه‌های خرید و فروش در دسترس هستند.

با استفاده از این برنامه‌ها فروشندگان با انتشار ویژگی‌های محصول خود می توانند آن را در معرض دید عموم قرار دهند. در مقابل افراد متقاضی با صرف زمان کمتری اطلاعات کلی و مفیدی از محصولات بیشتری را به دست آورده و انتخاب گسترده تری رو به رو خواهند شد.

فروش اقساطی خودروها در شرکت‌های خودروسازی

شرکت‌های بزرگ سازنده ی خودرو مانند سایپا و ایران خودرو، برای فروش محصولات خود از فروش اقساطی استفاده می کنند، این شرکت‌ها محصولات خود را در کنار ویژگی‌ها و شرایطی متفاوت بر روی وب سایت خود قرار می دهند.

متقاضیان میتوانند با بررسی وب سایت هریک از این شرکت‌ها و بررسی ویژگی‌های هر محصول انتخاب مناسبی را برای خرید داشته باشند. البته باید گفت با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، طرح‌های فروش این شرکت‌ها با تغییراتی رو به رو شده و اغلب به صورت نقدی انجام میشود.

فروش اقساطی در شرکت های لیزینگی خودرو

تاکنون شرکت‌های لیزینگ در حوزه‌های متفاوتی فعالیت داشته و در طی آن محصولات مختلفی را در دسترس متقاضیان قرار داده اند. این شرکت‌ها با تمکین مالی اجاره ی خودروها را به شرط مالکیت یا فروش هریک از آن‌ها انجام می دهد.

در فروش‌های اجاره ای که شرط مالکیت را دارا می باشند، خودرو تا هنگام تسویه حساب در اختیار شرکت لیزینگی می باشد. اما در معاملات فروش اقساطی خودرو از ابتدای قرارداد بر عهده ی خریدار قرار می گیرد.

خرید خودرو از این شرکت‌ها مزایایی مانند وجود طرح‌هایی متفاوت، تنوع در اندازه‌ها و کوتاه بودن مدت زمان واگذاری خودرو را نیز به همراه خواهد داشت.  شرکت‌های لیزینگی با توجه به وضعیت سهام و برخی ویژگی‌های دیگر به سه گروه تقسیم می شوند:

شرکت‌های وابسته به تولیدکنندگان خودرو

شرکت‌های وابسته به بانک

شرکت‌های مستقل

برخی نکات مهم در خرید اقساطی خودروها از شرکت‌های لیزینگی

در زمان قرارداد به شرط مالکیت اگر خریدار به تعهدات خود پایبند نباشد، شرکت مجاز است برای مزایده ی مجدد خودرو اقدام کند. خرید بیمه بدنه ی خودرو که برای اطمینان از سلامت آن در زمان فروش ارائه شده و تا پایان تسویه حساب برعهده ی شرکت می باشد، برای خریدار الزامی می باشد و پس از آن هزینه ی این بیمه به مبلغ اقساط خودرو اضافه خواهد شد.

شرکت‌های لیزینگی هنگام فروش محصولات خود به خریداران تسهیلاتی نیز اهدا می کنند که نرخ سود با توجه به خرید از هر شرکت لیزینگی متفاوت خواهد بود. شرکت‌های لیزینگی بانکی نیز کمترین مقدار از سود را به خود اختصاص می دهند.

فروش اقساطی خودروهای دست دوم

این فروش برای افرادی که نیاز فوری به خودرو داشته و از طرفی نیز بودجه ی کافی برای خرید آن را ندارند، مناسب خواهد بود. در هنگام خرید خودروی دست دوم به روش قسطی به این نکات توجه کنید:
قبل از عقد قرارداد با مراجعه به یک تعمیرکار متخصص خودرو از سلامت اجزای آن اطمینان حاصل کنید. همچنین در متن قرارداد به جای جملاتی مانند “اتوموبیل با وضعیت فعلی معامله شده است”  از “خودروی مورد معامله سالم می باشد” استفاده کنید.

در هنگام بررسی خودرو و قبل از خرید بهتر است در رابطه با قیمت واقعی آن با چندین متخصص مشورت کرده و قبل از هر معامله کارت ملی فرد را با مالک خودرو بررسی کنید. در زمان بستن قرارداد، جزئیات مربوط به چک‌های داده شده به فروشنده از جمله شماره و تاریخ پرداخت را ثبت کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت نیاز به شرکتی معتبر در زمینه فروش اقساطی خودرو می توانید با کلیک بر روی همین کلمه به سایت ما مراجعه نمایید.