بایدها و نبایدهای محتوای طنز

اگر شوخی‌کردن بلد نیستید، بهتر است شوخی نکنید!

0

شوخی‌کردن همواره یکی از بهترین شیوه‌ها برای جلب نظر افراد بوده است. زمانی که از شوخی به‌درستی و هنرمندانه استفاده شود، تولیدکننده‌‌ محتوا قادر خواهد بود به شکلی کارآمد با مخاطبان خود رابطه برقرار کند

نمی‌توان گفت که این موضوع تنها در سال‌های اخیر اهمیت پیدا کرده است. در طول سال‌های سال، نویسنده‌ها، نقاش‌ها، نویسنده‌های بزرگ و حتی موسیقیدان‌ها بسیاری از آثار هنری خود را بر اساس شوخی بنا کردند. عبید زاکانی یکی از بهترین نویسنده‌های طنز در ایران است که تقریبا همه با برخی از آثار طنز او آشناییم. حکایت‌های ملانصرالدین نیز یکی دیگر از نمونه‌های محتوای طنز در ادبیات ایران است.

خب بیایید کمی به خودتان بپردازیم؛ آیا به دنبال راهی برای جلب توجه بیشتر مخاطب در روند تولید محتوا هستید؟ شاید اولین فکر شما به سمت ایجاد یک کمپین بزرگ تبلیغاتی با بودجه‌‌ بالا می‌رود، اما توصیه می‌کنیم دست نگه دارید.

گاهی اوقات استفاده از بعضی تکنیک‌های زیبا و هنرمندانه در تولید محتوا می‌تواند شما را به این هدف واصل سازد. شوخی‌کردن، همانگونه که پیش‌تر گفته شد، یکی از بهترین و کارآمدترین تکنیک‌ها در این زمینه است.

شوخی با مخاطب به شما امکان جلب توجه بیشتر افراد، برقراری ارتباطی نزدیک‌تر با آنها و ارائه‌ عمیق‌تر پیام را می‌دهد؛ پیامی به‌یادماندنی!

بر اساس یکی از جدیدترین تحقیقات در حوزه‌‌ بازاریابی که توسط موسسه‌‌ Chegg انجام شد، بیش از ۸۰ درصد افراد بین ۱۸ تا ۲۴ سال، تبلیغاتی که موجب خندیدن آنها شده‌است را به خوبی به یاد می‌آورند. شاید وقت آن باشد که از این ابزار قدرتمند استفاده کنید.

در این مقاله می‌خواهیم تمامی مواردی را که در زمان شوخی با مخاطب باید به آنها توجه کنید، مورد بررسی قرار دهیم. در آغاز درباره‌ کارآمدی محتوای طنز خواهید خواند.

پس از آن راه‌هایی را که از طریق آنها می‌توانید محتوای طنز تولید کنید، به شما معرفی خواهیم کرد. موضوع دیگری که در این مقاله آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، رابطه‌ شوخی با مخاطب و صدای برند است. در پایان نیز شما را با ریسک‌های این کار آشنا خواهیم ساخت. با ما همراه باشید.

محتوای طنز واقعا کار می‌کند؟

محتوای طنز

پاسخ این سؤال واضح است، شوخی صدها سال به عنوان ابزاری کارآمد برای جلب توجه و انتقال پیام به خوبی کار کرده است، زمان تولید محتوا نیز از این قاعده مستثنا نباید باشد.

اما در اینجا قصد داریم به شکلی دقیق‌تر دلایل کارآمدی شوخی را بررسی کنیم. به این شکل تصمیمی بهتر در رابطه با استفاده از این تکنیک در بازاریابی محتوا خود خواهید گرفت.

 • پیوند‌دادن: تحقیقات روانشناسی بی‌شماری نشان داده است که شوخی یکی از موثرترین راه‌ها در ایجاد رابطه و پیوند اجتماعی است. شوخی یکی از بهترین رویکردها برای دور‌کردن تنش و نشان‌دادن مرتب‌بودن اوضاع است.
  این موضوعی است که نه‌تنها در رابطه با آثار هنری و یا تولید محتوا، بلکه در زندگی روزانه‌ خود نیز آن را تجربه و استفاده می‌کنیم. بنابراین واضح است که خنده باعث کاهش استرس می‌شود و اغلب مایل هستیم در جمع‌ها بخندیم. اگر بتوانید مخاطب خود را با محتوای طنز خندانده و یا حداقل لبخند روی لبانش نشانید، به احتمال زیاد یک پیوند عمیق را با او برقرار کرده‌اید.
 • اشتراک‌گذاری: شوخی همچون یک بیماری واگیردار است. زمانی که یک موضوع خنده‌دار پیدا می‌کنیم، یکی از اولین موضوعاتی که به ذهنمان خطور می‌کند، اشتراک‌گذاری آن چیز با یک نفر دیگر است.
  بنابراین محتوای طنز شانس بیشتری برای به اشتراک‌گذاری نسبت به محتوای خشک و جدی دارد. این موضوعی است که محتوای طنز را به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از استراتژی بازاریابی ویروسی Viral Content Strategy ساخته است.
 • برند‌سازی:‌ طنز می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای نشان‌دادن صدای برند شما باشد. با داشتن چنین صدای برندی قادر خواهید بود در مسیر بازاریابی خود موفقیت‌های بسیاری را کسب کنید.

چگونه محتوای طنز تولید کنیم؟

تولید محتوا

اکنون که با دلایل اهمیت شوخی با مخاطب در تولید محتوا آشنا شده‌اید، وقت آن است که به صورت دقیق درباره‌‌ روش‌های این کار بخوانید. در ادامه چندین رویکرد کلی و اساسی را در تولید محتوای طنز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • سبک گفت‌وگو: در این رویکرد، شما محتوایی به سبک گفت‌وگو تولید می‌کنید. بهترین راه برای استفاده از این رویکرد، بهره‌بردن از رفرنس‌های اجتماعی و تصویر‌کردن مفاهیم مورد نظر خود با مثال‌های خنده‌دار است.
  شما همچنین می‌توانید درون محتوای خود تصاویر و ویدئوهای خنده‌دار قرار داده و یک رابطه‌ دوستانه با مخاطب خود ایجاد کنید. زمانی که این شوخی‌ها به صورت غیر‌منظم و متناوب درون محتوای شما دیده شوند، بهتر مورد توجه واقع شده و مخاطب لذت بیشتری از خواندن متون شما می‌برد
  وب‌سایت WaitButWhy.com یکی از بهترین مثال‌ها در استفاده از این رویکرد تولید محتوای طنز است.
 • شوخی محض: شما در روند تولید محتوای طنز و شوخی با مخاطب می‌توانید راهی رک‌تر و بی‌پرده‌تری را پیش بگیرید. این موضوع مخصوصا درباره‌ محتوای کوتاه و کوچک بهترین کارکرد را دارد. شما می‌توانید کل مطلب خود را تنها با هدف خنداندن مخاطب تولید کنید. بعضی از برند‌ها همچون Onion کل سیستم بازاریابی محتوای خود را بر این اساس بنا نهاده‌اند.
 • غافلگیری: یکی دیگر از راه‌های شوخی با مخاطب در استراتژی بازاریابی محتوا، انجام کارها به گونه‌ای است که هیچ‌کس در حوزه‌‌ کسب‌و‌کار شما به صورت معمول انجام نمی‌دهد. اکثر کسب‌و‌کارها تنها با کمی متفاوت ساختن خود می‌توانند به هدف غافلگیر‌کردن مخاطب خود دست یابند.

رابطه‌‌ شوخی با مخاطب و صدای برند چیست؟

محتوا برای مخاطب

پیش از استفاده از شوخی به عنوان یکی از استراتژی‌های بازاریابی محتوای خود، باید به صورت دقیق رابطه‌‌ این استراتژی با صدای برند خود را مورد بررسی قرار دهید. اکنون صدای برند شما چگونه است؟

اگر می‌خواهید از محتوای طنز در بازاریابی خود استفاده کنید، بیش از هرچیز باید بدانید که آیا این رویکرد با ارزش‌های برند شما سازگار است؟ گاهی اوقات اگر رویکرد محتوای طنز با صدای برند شما متناسب نباشد، می‌توانید در طولانی‌مدت ضربه‌ مهمی را به کل مسیر بازاریابی خود وارد کنید. فدا‌کردن کل مسیر برای جلب توجه کوتاه‌مدت ابدا عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

یکی از بهترین راه‌ها برای دستیابی به راه‌حلی مناسب برای این مشکل، استفاده از قدرت برند‌های شخصی است. این برندهای شخصی (Personal Branding) می‌توانند به صورت مستقیم با برند اصلی رسمی شما مرتبط باشند، اما موضوع مهم درباره‌‌‌ آنها انعطاف‌پذیری بیشتر در بازاریابی است.

برند‌های شخصی می‌توانند به شکلی منعطف‌پذیرتر از رویکردهای مختلف بازارایابی همچون شوخی با مخاطب بهره ببرند.

ریسک‌های شوخی با مخاطب کدامند؟

شوخی با مخاطب

پیش از اتخاذ تصمیم در رابطه با استفاده از رویکرد تولید محتوای طنز، باید با ریسک‌های این موضوع نیز آشنا شوید. تصمیم‌گیری و اجرای یک استراتژی بازاریابی بدون داشتن اطلاعات کافی در رابطه با ریسک‌های استراتژی مورد نظر ابدا عاقلانه نیست. در ادامه ۳ مورد از ریسک‌های مهم در رابطه با محتوای طنز و یک مثال از شکست‌های این رویکرد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • خدشه‌دار ساختن تصویر برند: این ریسک تنها درباره‌‌ برندهایی موضوعیت دارد که خود را به صورت سنتی «جدی» نشان داده‌اند. درباره‌‌ اینگونه از برندها، بهترین کار استفاده از برند‌های شخصی برای استفاده از استراتژی شوخی با مخاطب در تولید محتواست.
 • ناراحت‌کردن گروهی از مردم: باید به شکلی دقیق توجه کنید که شوخی شما باعث سوءتفاهم نمی‌شود. موضوع دیگر در این رابطه آن است که به صورت کلی از موضوعات بیش از حد حساس دوری کنید. شوخی‌های غافلگیر‌کننده می‌توانند به شکلی مناسب کار کنند اما در این مورد باید توجه داشته باشید که محتوای طنز نباید از مرز‌های نجابت و پذیرش عمومی خارج شود.
 • بی‌مزه‌بودن: اگر در شوخی‌های خود موفق نبوده و محتوای طنز شما بی‌مزه باشد، می‌تواند ارزش کل محتوا را از بین برده و کلیه‌‌ تلاش شما را با شکست مواجه سازد.

یکی از مهم‌ترین مثال‌های عدم موفقیت رویکرد شوخی با مخاطب مربوط به یک برند مشهور پیتزا به نام DiGiorno بود. این مثال به خوبی نشان می‌دهد که عدم توجه به ریسک‌ها و انجام شوخی غیر‌هوشمندانه و عاقلانه تا چه حد می‌تواند کل مسیر بازاریابی کسب‌و‌کار را دچار مشکل سازد.

آنها در این مورد با استفاده و شوخی درباره‌ یکی از هشتگ‌های مربوط به روابط خانگی (WhyIStayed) خشونت‌آمیز خشم افراد بسیاری را برانگیختند. این موضوع تا حدی ادامه یافت که این برند مطلب خود را پاک و مجبور به عذرخواهی شد.

شما در روند تولید محتوای طنز و شوخی با مخاطب می‌توانید راهی رک‌تر و بی‌پرده‌تری را پیش بگیرید. این موضوع مخصوصا درباره‌ محتوای کوتاه و کوچک بهترین کارکرد را دارد. شما می‌توانید کل مطلب خود را تنها با هدف خنداندن مخاطب تولید کنید

کل استراتژی شوخی با مخاطب را اینگونه می‌توان بیان کرد که «محتوای طنز ابزار قدرتمندی است، اما این رویکرد تنها در صورتی موفق عمل می‌کند که با برند شما سازگاری داشته باشد.» معمولا پیدا‌کردن یک موضوع شوخی که می‌تواند برای همه‌‌ افراد و یا گروهی خاص خنده‌دار باشد، چندان آسان نیست.

موضوع سخت‌تر ادامه‌‌ این راه به صورت دائم است. شما می‌توانید در رابطه با برندهای شخصی به سادگی از محتوای طنز استفاده کنید، اما در موارد دیگر، صدای برند خود را به عنوان مهم‌ترین چیز مقدم بر هر استراتژی مورد نظر قرار دهید.

اگر می‌خواهید از رویکرد شوخی با مخاطب در تولید محتوا خود استفاده کنید، پیش از هرچیز شناختی کافی و مناسب از مخاطب خود به دست آورید. این شناخت به شما در تولید محتوای طنز موفقیت‌آمیز کمک خواهد کرد. محتوای طنز باید مرتبط، خنده‌دار و ساده باشد. سعی کنید از موضوعات بحث‌برانگیز دوری جسته و شوخی‌هایی را به کار ببرید که سبب آزرده‌شدن کسی نشوند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.