ایران هم سیلیکون ولی دارد

0

بنیان گذار شرکت سرآوا پارس در مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره وب ایران، با اشاره به تاریخچه انقلاب های صنعتی در دنیا، تحولات حوزه اینترنت را جزئی از انقاب چهارم نامید و اظهار داشت: «بعد از ماشین بخار، الکتریسیته، فناوری اطلاعات، همگرایی تکنولوژی های متحول چهارمین انقلاب بشر است که در عرصه اینترنت شکل گرفته است. »

سعید رحمانی با بیان اینکه تعداد کاربران اینترنت در دنیا به بیش از ۲ میلیارد نفر رسیده، گفت: «در کشورهایی مانند ایران رشد استفاده از اینترنت بسیار بالاتر از میانگین کشورهای آسیایی و آفریقایی است. » وی افزایش استفاده از موبایل برای انجام کارهای روزمره اینترنتی را از مشخصه های اصلی تحولات تکنولوژیک در چند سال اخیر عنوان کرد.  رحمانی حجم ترافیک مصرفی اینترنت را از دیگر نشانه های تغییر دانست و اضافه کرد: «میزان رشد ترافیک در سال گذشته به هزار اگزابایت رسیده است. » بنیان گذار شرکت سرآوا پارس سهم ایران از این شاخص ها را بسیار روبه رشد توصیف کرد و گفت: «تمام آمارهای ما در ۵ سال گذشته حاکی از آن است که ضریب نفوذ اینترنت، موبایل و پرداخت اینترنتی رشدی صعودی داشته و همین عامل ایران را در صدر بازار خاورمیانه از نظر مصرف اینترنت و ecommerce قرار داده است. »

وی خاطرنشان کرد: «رشد تکنولوژی ۳G و ۴G در ایران طی یک سال از کمتر از ۱۰ درصد به ۵۰ درصد رسیده که نشان می دهد نصف کاربران اینترنت در ا یران از طریق شبکه های موبایل سازگار با این تکنولوژی ها به اینترنت وصل می شوند. » وی در ادامه به برخی دستاوردهای ایران در زمینه اینترنت و زیرساخت های آنلاین اشاره کرد و افزود: «ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۵۷ درصد است و ۳۰ میلیون کاربر اینترنت داریم. بالاترین تعداد مهندس در زمینه اینترنت به نسبت جمعیت، ۱۲ شتابدهنده، ۲۲ پارک فناوری و… نشان دهنده خبرهای خوبی برای ایران ا ست. »

سعید رحمانی با مرور استارتاپ های ایرانی ۵ سال گذشته گفت: «آن زمان استارتاپ های ایرانی در حد نهال بودند، اما به تدریج رشد کردیم و فهمیدیم که خلق ارزش و کیمیاگری روش جدیدی پیدا کرده و امروزه کارآفرینان از طریق تبدیل صفر و یک هاست که طلا و ارزش تولید می کنند. » وی با بیان اینکه تا ۳ سال پیش کارآفرینی نداشتیم که در کنار استیو جابز و بیل گیتس بگذاریم و به عنوان قهرمان ملی معرفی کنیم، افزود: «از دو سال پیش تا به امروز کارآفرینان ایرانی هم با خودباوری و تلاش شبانه روزی خودی نشان داده اند و اسم خود را بر سر زبا ن ها انداخته اند. » وی در توضیح دیدگاه خود به برخی شاخص ها و آمارها اشاره کرد و افزود: «کنفرانس وب ایران ۴۰۰ درصد رشد داشته است. ecommerce ایران رشدی ۳۰ درصدی را تجربه کرده و بسیاری از کانون ها و استارتاپ ها به چرخه کارآفرینی بازگشته اند. »

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته بسیاری از برندهای ایرانی با همت کارآفرینان ما پا به عرصه های تجارت دنیا گذاشته اند، خاطرنشان کرد : «در دهه های مختلف بعد از انقلاب انواع مختلفی از کارآفرینی و کسب وکارهای نو در بستر تکنولوژی شکل گرفت و موج پنجم کارآفرینی ایران در دهه ۹۰ با شکل گیری استارتاپ های وب و موبایل جریان یافت. » بنیا ن گذار شرکت سرآوا پارس اضافه کرد: «کارآفرینی در خون ایرانیان جاری است و امروز شاهد هستیم که سونامی کارآفرینی مبتنی بر کسب وکارهای اینترنتی جای خود را در تجارت و اقتصاد کشور باز کرده اند. »

سعید رحمانی با یادآوری اینکه پیش بینی های رونق گرفتن کسب وکارهای کوچک و بزرگ به حقیقت پیوسته است، گفت: «امروز در ایران هم سیلیکون ولی شکل گرفته و اگر به نقطه شروع و نقط های که امروز به آن رسیده ایم نگاه کنیم، بدون شک به خود و کار بزرگی که انجام داده ایم افتخار خواهیم کرد، چراکه شما آن را بنیان نهاده اید. » وی با مرور دستاوردهای ۵ دهه گذشته ایران و هشدار نسبت به خطرات غرور کاذب در بررسی کارنامه استار ت آپ ها و کسب وکارهای اینترنتی اظهار داشت: «استارتاپ های ما هنوز در مقایسه با روندهای جهانی نهالی بیش نیستند. »

رحمانی اضافه کرد: «ارزش شرکت های ما یک دهه تا رسیدن به شکل و شمایل برندهای معتبر جهانی فاصله دارند و باید با حمایت همه جانبه این روند را تسریع بخشیم. » وی در اهمیت حمایت های دولتی و قانونی از استارتاپ های نوپای ایرانی گفت: «باید از تمام کسب وکارها به طور بی قیدوشرط حمایت کرد و خود را محدود به استارتاپ ها نکنیم تا در یک رقابت سالم بتوانیم از مزیت رقابتی کسب وکارهای خودمان بهره برداری کنیم. » وی بخش دیگری از صحبت های خود را به موضوع مشارکت با سرمایه گذاران خارجی اختصاص داد و گفت: «سرمایه گذاری خارجی مزایا و معایب خاص خود را دارد.

بسیاری از شرکت ها هستند که حاضرند انتقال تجربه و سرمایه را انجام دهند و به کمک شرکت های داخلی بیایند، اما نباید از یاد ببریم که این مهم وابسته به آماده سازی پیش شرط ها و لوازم خاصی است که بدون داشتن آن ها نمی توان به هدف نائل شد. »

رحمانی با تشریح تجربه چین در همکاری با شرکت های بزرگ دنیا گفت: «در چین برای استارتاپ های داخلی ارزش قائل شدند و با سیاست های حمایتی و قابل انعطاف زمینه ساز رشد و بلوغ استارتاپ ها را فراهم کردند. » وی رفع تحریم های بین المللی علیه ا یران را موقعیتی دوگانه توصیف کرد که می تواند فرصت و یا تهدیدی برای ایران باشد و اضافه کرد: «اگر عقل و تدبیر را پیشه کنیم، مزایای باز شدن درهای کشور به روی سرمایه گذاران خارجی نصیب خودمان خواهد شد و مسیر پیشرفتمان هموارتر می شود. »

رحمانی در پایان با بیان اینکه جشنواره وب به بخشی از فرهنگ ایرانیان تبدیل شده، خاطرنشان کرد:

۱۵« هزار وب سایت و ۴ هزار اپلیکیشن و ۳۴۰۰ داور نشان از جایگاه منحصربه فرد کارآفرینی مبتنی بر وب در کشور دارد و همه کسانی که در این جشنواره شرکت کرده اند پرچمدار این حرکت در ایران و خاورمیانه هستند. » در پایان رحمانی از شرکت کنندگان در جشنواره خواست برخیزند و برای تشویق خودشان که موفقیت های بزرگ مرهون زحمت هایشان است دست بزنند.که با اشتیاق شرکت کنندگان مواجه شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.