جذب سرمایه

آمارهاي جهاني از اينترنت در ايران

کاربران اينترنت در سراسر جهان اگرچه افزايش يافته‌اند اما آهنگ اين روند در همه جا يکسان نبوده است

يکي از شاخص‌هايي که بانک جهاني هر سال پايش مي‌کند تعداد استفاده‌کنندگان از اينترنت به ازاي هر 100 نفر در کشورهاي مختلف است. داده‌هاي اين شاخص که آخرين بار در 22 سپتامبر 2015 به‌روز شده است نشان مي‌دهد که تعداد استفاده‌کنندگان از اينترنت در ايران از سال 2012 با نرخ قابل‌توجهي رشد کرده است.

 

تعداد استفاده‌کنندگان از اينترنت به ازاي هر 100 نفر

در شکل فوق، نمودار وضعيت شاخص تعداد استفاده‌کنندگان از اينترنت به ازاي هر 100 نفر در ايران با چهار گروه ديگر مقايسه شده است.

1.  اتحاديه اروپا: اين شاخص در اتحاديه اروپا بيش از ساير گروه کشورهاست.

2.  کشورهاي با درآمد بالاي متوسط: بانک جهاني ايران را از نظر درآمدي در اين گروه دسته‌بندي مي‌کند.

3.  متوسط همه کشورهاي جهان

4.  کشورهاي منطقه مِنا شامل خاورميانه و شمال آفريقا: ايران از نظر جغرافيايي در اين منطقه است.

همان‌طور که در شکل بالا مشخص است، تعداد استفاده‌کنندگان از اينترنت ايران در سال 2014، اين شاخص در منطقه منا را پشت سر گذاشت. به‌علاوه نرخ رشد اين شاخص از سال 2012 به بعد، بيش از چهار گروه ديگر است. با حفظ همين روند مي‌توان انتظار داشت که اقبال کسب‌وکارها به اين کانال بيشتر شود و با توجه به حضور مشتري در بستر اينترنت، پتانسيل شکل‌گيري ايده‌هاي جديد براي استفاده از آن نيز وجود دارد.

ظرف 15 سال

کاربران اينترنت در ايران 187 برابر شدند

آمارهاي مرکز بررسي جهاني وضعيت اينترنت نشان مي‌دهد که تعداد کاربران اينترنت ايران از اواخر سال 2000 با 250 هزار کاربر، رشدي 18620 درصدي تا اواخر سال 2015 داشته است.

پايگاه بررسي جهاني وضعيت اينترنت اخيرا آمار مربوط به ضريب نفوذ و تعداد مشترکان کشورهاي جهان را منتشر کرده است که بر اين اساس آسيا با در اختيار داشتن 2/48 درصد از کل کاربران اينترنتي دنيا مقام نخست را در ميان قاره‌ها کسب کرده است.

اروپا با 18 درصد و آمريکاي لاتين هم با 2/10 درصد از کل کاربران دنيا در رده‌هاي بعدي ايستاده‌اند؛ خاورميانه با در اختيار داشتن 7/3 درصد از کاربران اينترنت دنيا بعد از آفريقا و آمريکاي شمالي جاي داده شده است.

براساس گزارش اين مرکز، آسيا يک ميليارد و 622 ميليون کاربر اينترنت دارد و از اين جهت در صدر جدول قرار گرفته است و بعد از آن اروپا با 604 ميليون مشترک اينترنت قرار دارد.

تعداد کاربران اينترنت خاورميانه تا نوامبر 2015 حدود 123 ميليون نفر گزارش شده و مجموع کاربران اينترنت دنيا روي عدد 3 ميليارد و 366 ميليون نفر ايستاده است.

آمار مربوط به بخش خاورميانه نشان مي‌دهد ايران از منظر تعداد کاربران اينترنت رتبه نخست را با رقمي بالغ بر 46 ميليون دارد و بعد از آن عربستان سعودي با 18 ميليون کاربر اينترنت قرار دارد. عراق، امارت متحده عربي و سوريه نيز هرکدام به ترتيب با حدود 11، 9 و 6 ميليون کاربر اينترنت، در رده‌هاي سوم تا پنجم قرار گرفته‌اند.

در اين گزارش جمعيت ايران 81 ميليون و 824 هزار و 270 نفر در نظر گرفته شده که با 46 ميليون و 800 هزار نفر کاربر اينترنت، ضريب نفوذ 2/57 درصدي دارد. ايران همچنين 38 درصد از تعداد کل کاربران اينترنت در خاورميانه را تا اين تاريخ داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.