بارسلون شهر اگزیت استارتاپ ها

0 33

در ماه های اخیر نام بارسلون به دلیل جدایی کاتالونیا از اسپانیا در صدر اخبار قرار داشت. اما زیر پوست اخبار روزمره و جدا از توجه بین المللی به این موضوع، در بارسلون تحولات دیگری جریان دارد که دیگر شهرهای جهان می توانند از آن بیاموزند. این تحولات به رشد اکوسیستم استارتآپی این شهر مربوط می شود که در سال های اخیر پیشرفت خیره کننده ای داشته است.

برای مثال در سال 2016، شرکت استارتآپی تجارت الکترونیک پریوالیا توسط یک شرکت فرانسوی به مبلغ  560 میلیون دلار خریداری شد. شرکت تیک تو اینتراکتیو که غول بازی های کامپیوتری است نیز برای خرید سوشال پوینت بارسلون که برای تلفن های هوشمند بازی طراحی می کند، 250 میلیون دلار پیشنهاد داده است. سوشایل پوینت که در سال 2008 آغاز به کار کرد به توسعه بازی های کامپیوتری تیک تو کمک خواهد کرد.

در 5 سال اخیر روند خروج شرکت های استارتآپی از بارسلون چهار برابر شده است. تقریبا در هرسال یک خروج بزرگ انجام شده که دست کم 100 میلیون دلار برای آن پرداخت شده است. این روند به ایجاد مرحله جدیدی در اکوسیستم استارتآپی بارسلون و توسعه آن کمک می کند.

در نتیجه بارسولن نمونه خوبی از حرکت اکوسیستم استارتآپی از مرحله فعال سازی به سمت مرجله جهانی سازی است. در مرحله فعال سازی، همانگونه که از نام آن به نظر می رسد، اکوسیستم استارت آپی به تمرکز بر فعال سازی منابع داخلی و ایجاد شبکه ای قوی برای حمایت از استارت آپ نیاز دارد. این هدف می تواند از طریق برگزاری گردهمایی ها یا ایجاد سازمان های حمایتی جدید محقق شود. در بارسلون، فعال سازی اکوسیستم از طریق افزایش شماری از تقویت کننده ها و تمرکز بر حمایت از استارت آپ ها در مناطقی مانند 22@Barcelona اتفاق می افتد.

بارسلون در سال های اخیر رشد اندازه و تغییر سریع اکوسیستم استارتآپی را تجربه کرده است.دست کم هزار استارت اپ در حال فعالیت هستند که بسیار بیشتر از متوسط مرحله فعال سازی اکوسیتسم های دیگر است. در دو سال گذشته نیز روند تامین مالی آسان استارت آپ ها  با سرعت زیادی پیشرفت کرده بخش قابل توجهی از سرمایه های از خارج از منطقه جذب می شود. به بیان دیگر دست کم 53 درصد از سرمایه گذاران در اکوسیستم استارت آپی بارسلون خارجی هستند.

این رشد و افزایش تعداد خروج ها به سمت جهانی سازی ، فضای استارت آپ ها برای رشد و نمو را گسترش داده است. در بارسلون یک سوم بنیانگذاران دو سال یا بیشتر در زمینه فعالیت های استارت آپی تجربه داشته اند. برای هر اکوسیستم استارتآپی،تجربه یک سرمایه بسیار ارزشمند است که در صورت بازیابی مناسب می تواند به نفع بنیانگذاران آتی باشد.

  • اما بارسلون چگونه توانست در بازه زمانی کوتاه از مرحله فعال سازی به مرحله جهانی سازی برسد؟

1.بارسلون رویدادهای جهانی را به ارتباط جهانی تبدیل کرد. هر شهری در جهان می تواند میزبان گردهمایی ها و کنفرانس ها باشد اما شهرهای معدودی هستند که می توانند به طور دقیق کارآمد باشند. بارسلون نه تنها میزبان گردهمایی های بزرگی مانند کنگره جهانی موبایل است، بلکه استارت آپ های محلی را قادر می کند در این نشست ها ارتباط های جهانی برقرار کنند. برای اکوسیستمی با این وسعت، بارسلون سطح مناسبی از ارتباط جهانی دارد و استارت آپ های اش در جریان این کنفرانس ها روابط محلی و جهانی خود را تقویت می کنند. برای مثال کنگره جهانی موبایل که در بارسلون برگزار می شود یک چارچوب تجارت استارت آپی به نام 4YFN   پدید آورده که برای ایجاد شبکه ها از آن استفاده می شود.

2. بارسلون روی زیرمجموعه هایی که با این قدرت در ارتباط هستند، تمرکز می کند. بارسلون پس از بازی های المپیک 1992 و طرحی های شهری و معماری که برای آن انجام شده بود، نام خود را در جهان دوباره مطرح کرد. این شهر رفته رفته به یک شهر هوشمند تبدیل شد و حمایت دولت از این روند روز به روز بیشتر می شود.

3.بارسلون به طور جدی از استارت آپ ها حمایت می کند. بر خلاف بسیاری شهرها و کشورهای دیگر که به مساله استارت آپ ها به عنوان یک مساله حاشیه ای می اندیشند، بارسلون معتقد است توسعه این اکوسیستم یک استراتژی توسعه اقتصادی است که باید در کانون توجه ها قرار داشته باشد. به همین دلیل مقامات روند تامین مالی پروژه های استارت آپی به خصوص در مراحل اولیه آغاز به کار آنها را تسهیل کرده و آن را سرعت بخشیده اند.

در هر اکوسیستمی فضایی برای توسعه وجود دارد و ماهیت این اکوسیستم در مرحله جهانی سازی تغییر می کند. سرمایه گذاران در این زمینه باید به فراتر از مرزها بیاندیشند. بارسلون نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید سهم بیشتری در بازار جهانی داشته باشد. استارت آپ های بارسلون باید در سطح بالاتری با جهان در ارتباط باشند. باوجود رشدی که در این اکوسیستم مشاهده می شود، سرمایه گذاری های بیشتری مورد نیاز است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.