از جانسون اند جانسون تا فیروز

0

فیروز که این روزها همه با شامپو بچه‌های زردرنگش آن را می‌شناسیم، برندی است که بیش از 40 سال از حیاتش می‌گذرد. آغاز کار کارخانه فیروز به سال‌های قبل از انقلاب برمی‌گردد، زمانی که تنها 5 محصول تولیدی‌اش در بازار ایران به فروش می‌رفت و فعالیتش محدود به کارخانه کوچکش در تهران بود. برندی که در شرایط دشوار اقتصادی بعد از انقلاب نه‌تنها حیات خود را حفظ کرد، که تولیداتش را گسترش داد و شیوه منحصربه‌فردی برای گزینش کارکنانش در پیش گرفت. فیروز بعد از انقلاب میزبان معلولان شد و در تمام این سال‌ها به‌عنوان تنها شرکتی که معلولان همواره در آن مشغول به کار بوده‌اند، برندش را در دل‌ها جا کرد.

فیروز در آغاز تاسیس شرکتی دولتی بود که در سال 1353 شروع به کار کرده بود. آن زمان اسمش شرکت جانسون ‌اند جانسون ایران بود که 49 درصد برای جانسون آمریکا و 51 درصد سهامش برای سرمایه‌داران ایرانی بود. پس از انقلاب این شرکت در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و بنیاد آن را سال 1379 به مزایده گذاشت، مزایده‌ای که نقطه عطفی در سرنوشت این برند ایرانی شد. سیدمحمد موسوی که کارآفرینان او را با نام بنیان‌گذار فیروز می‌شناسند، به همراه اعضای گروه مدیران در مزایده شرکت کردند و ادامه حیات این برند را با هدف خرید شرکت‌های دولتی و زنده نگه داشتن فعالیت‌های تولید داخلی تضمین کردند.

برند فیروز که پیش از گسترش فعالیت‌هایش، چندان نام‌آشنا نبود، در ابتدای کار تولیدات چندانی نداشت؛ چراکه مدت مدیدی در قالب دولتی اداره شده بود و فقط 5 قلم جنس تولید می‌کرد. آن زمان، درمجموع حدود 34 پرسنل در دفتر مرکزی و کارخانه داشت. اما با خصوصی شدن بخش زیادی از سهام این برند، شرکت از 5 قلم جنس نزدیک به 70 قلم جنس تولیدی رسید و 34 نفر نیروی انسانی به حدود 600 نفر افزایش پیدا کردند.

موسوی که امروز او را یکی از کارآفرینان خوش‌نام ایرانی می‌شناسند، درباره هویت یک برند می‌گوید: «اعتقاد دارم برند از آن یک نفر نیست، بلکه سرمایه ملی است. اگر امروز از فیروز سخن می‌گوییم، فیروز برای موسوی نیست. فیروز برندی ملی است. اگر فیروز و محصولاتش که مخصوص پوست و موی کودک و بزرگسال است وجود نداشت، به جای آن مردم از چه باید استفاده می‌کردند؟ پس فیروز سرمایه‌ای ملی است که مانند کوه در برابر برندهای خارجی ایستاده و کیفیت محصولش اطمینان قلبی را در دل هموطنان ما ایجاد کرده و آن‌ها با اطمینان خاطر از محصولات ما استفاده می‌کنند.» یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این برند، که شاید در تمام این سال‌ها موجب اقبال خانواده‌های ایرانی از آن شده، تولید محصولات خاص کودکان است. مادرها و پدرها و حتی بزرگسالان که زمانی کودک بودند با محصولات فیروز رابطه‌ای عاطفی و نوستالژیک دارند. ویژگی دیگری که فیروز را نه به‌مثابه یک برند، که به‌عنوان یک واحد اقتصادی در کشور از دیگر همتایانش مجزا می‌کند، تاکید بر استخدام کارکنان معلول است. آن هم در فضایی اجتماعی که کنوانسیون حقوق معلولان چندان رعایت نمی‌شود و دولت خود را در جذب این افراد مسئول نمی‌داند. کارآفرینان و صاحبان سرمایه نیز علاقه‌ای به استخدام معلولان نشان نمی‌دهند و در چنین شرایطی، برند فیروز با حمایت از حقوق معلولان و جذب آن‌ها خوش‌نامی خود در میان برندهای ایرانی را تثبیت کرده است. فیروز بهشتی برای معلولان کشور ماست و در حال حاضر 9 نفر نابینا، 42 نفر معلول جسمی و 44 ناشنوا در خط تولید لوازم بهداشتی کودکان آن مشغول به کار هستند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.